«Ամերիա» ՓԲԸ-ն Հայաստանի արդարադատության նախարարության «Դատաիրավական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» պետական հիմնարկի պատվերով իրականցնում է «Դատարանների մոնիտորինգի ծառայություններ» ծրագիրը, որը ֆինանսավորվում է Համաշխարհային բանկի կողմից:
Ծրագրի նպատակն է Հայաստանում դատարանների մոնիտորինգի համակարգի ներդրումը, որը հնարավորություն կտա միասնական մեթոդաբանության հիման վրա իրականացնել դատարանների ու դատական համակարգի մոնիտորինգ: Վերջինս էապես կնպաստի դատարանների գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը, թափանցիկության ու հաշվետվողականության ապահովմանը, դատական տեղեկատվության հասանելիությանը, որը կմեծացնի դատական համակարգի նկատմամբ հանրության վստահությունը:
Հիմք ընդունելով Հայաստանի դատական համակարգի առանձնահատկությունները և միջազգային լավագույն փորձը, Ամերիան մշակել է դատարանների գործունեության մոնիտորինգի մեթոդաբանություն, որը կհանդիսանա դատարանների մոնիտորինգի իրականացման հիմնական մեթոդական փաստաթուղթը:
Ինչպես ասաց «Ամերիա» ՓԲԸ հետազոտությունների գծով մասնագետ Տիգրան Գրիգորյանը, առաջիկա 2-3 ամիսներին կամփոփվեն մոնիտորինգի մեթոդաբանության կիրառման արդյունքները: «Մենք հուսով ենք, որ ծրագիրը հաջողություն կունենա, քանի որ նրա մշակմանը մասնակցել են գրեթե բոլոր շահագրգիռ կողմերը»,-ասել է նա:
Իր հերթին «Դատաիրավական ծրագրերի իրագործման գրասենյակ» պետական կազմակերպության տնօրեն Արթուր Թունյանը հավելել է, որ այս ծրագիրն այսօրվա դրությամբ առաջնայիններից է դատական համակարգում բարեփոխումների իրականացման ճանապարհին: «Ակնհայտ դարձավ, որ նոր գործիքներ են հարկավոր, որպեսզի հասարակությունը հետևի դատական գործընթացներին թերությունները հայտնաբերելու նպատակով և կոնկրետ լուծումների որոնման հիման վրա դարձնի ոլորտն ավելի թափանցիկ ու արդյունավետ»,-ասել է նա:
Դատական համակարգի թերությունների թվում Արթուր Թունյանը նշեց ողջ դատական համակարգի մասին հստակ տվյալների բացակայությունը, օրինակ, տվյալներ չկան այն մասին, թե կոնկրետ այս դատավորը քանի գործ է քննել, քանիսի դեպքում է արդյունավետ աշխատանք կատարվել, իչպես են ծախսվում պետական միջոցները և այլ տեղեկատվություն:

5 Декабрь 2012 - 12:01 AMT
ЗАО “Америя” по заказу госорганизации “Офис реализации судебно-правовых программ” реализует программу “Услуга мониторинга судов” при финансировании Всемирного банка.
Целью программы является внедрение системы мониторинга в судах Армении, что позволит с использованием единой методологии проследить за работой судов и всей судебной системы в целом. Реализация программы будет способствовать повышению эффективности работы судов, их прозрачности и обеспечению отчетности, доступности судебной информации, что обеспечит повышение доверия общественности к судебной системе страны.
Учитывая особенности судебной системы Армении и международный опыт ЗАО “Америя” разработала методологию мониторинга деятельности судов.
Как сообщил старший консультант службы управленческого консалтинга Группы ЗАО “Америя” Тигран Григорян, в ближайшие 2-3 месяца будут подведены итоги применяемой методологии мониторинга, что является основным составляющим элементом отчетности судов. «Мы надеемся, что программа будет иметь успех, поскольку в ее разработку вовлечены все заинтересованные стороны», – подчеркнул он.
В свою очередь директор госорганизации “Офис реализации судебно-правовых программ” Артур Тунян добавил, что данная программа на сегодняшний день является одной из приоритетов на пути реализации реформ в судебной системе. «Стало очевидным, что нужны новые инструменты для того, чтобы общество следило за судебной деятельностью с целью выявления недочетов и на основе поиска определенных решений сделать сферу более прозрачной и эффективной», – сказал он.
Среди недочетов судебной системы Артур Тунян выделил отсутствие точных данных о деятельности все судебной системе, например, нет данных о том, сколько дел было рассмотрено конкретным судьей, насколько работа была проделана эффективно, как расходуются госсредства и иная информация.