6 Դեկտեմբեր 2012 - 08:40 AMT
Հացահատիկի համաշխարհային շուկայում նկատվում է կայունացում, սակայն գների աճի միտումն արձանագրում է անորոշություն: Այդ մասին դեկտեմբերի 6-ին Երևանում հայտարարել է «Մանանա Գրեյն» (շուկայում բաժինը կազմում է 34.4 տոկոս) ընկերության ֆինանսական տնօրեն Արմեն Մանուկյանը: «Եթե համաշխարհային գները կայուն են, ապա կայուն է նաև մեր բիզնեսը»,- ասել է նա և հավելել, որ ընկերությունը փորձում է բնակչության համար հնարավորինս չբարձրացնել գները:
Ինչ վերաբերվում է ամանորյա տոների նախաշեմին ցորենի և ալյուրի գների հնարավոր աճին, ապա ընկերության ներկայացուցիչը հավաստիացրել է. «Տվյալ պահին, կանխատեսումների համաձայն, մենք չենք ակնկալում ցորենի գների կտրուկ տատանումներ»:
Միաժամանակ, Արմեն Մանուկյանը չի բացառել տոների շրջանում ցորենի գների նվազեցման հնարավորությունը: «Գները կարող են նվազել, և դա կլինի ամանորյա նվեր»,- ասել է «Մանանա Գրեյնի» ֆինանսական տնօրենը:

6 Декабрь 2012 - 08:27 AMT
Крупный армянский импортер «Манана Грейн» надеется, что цены на пшеницу преподнесут подарок на Новый год
На мировом рынке зерна отмечена стабилизация, однако тенденции роста цен фиксируют неопределенность. Об этом 6 декабря в Ереване заявил финансовый директор компании «Манана Грейн» (доля рынка составляет 34,4%) Армен Манукян. «Если мировые цены стабильны, то стабилен и наш бизнес», – подчеркнул он, добавив, что компания старается по возможности не повышать цены для населения.
Что же касается возможного роста цен на пшеницу и муку в преддверии новогодних праздников, то представитель компании заверил: «Резких колебаний по прогнозам на данный момент мы не ожидаем».
Одновременно Армен Манукян не исключил возможности понижения цен на зерно в период ожидаемых праздников. «Цены могут спуститься, и это будет новогодним подарком», – сказал финдиректор «Манана Грейн».