Նոր տարվա նախաշեմին սննդամթերքը, հնարավոր է, թանկանա մինչև 20 տոկոս: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասացին «Սպառողների իրավունքների պաշտպանություն» ՀԿ նախագահ Լուսինե Յաղուբյանը և կազմակերպության փոխնախագահ Կարեն Չիլինգարյանը: Նրանց խոսքով` ամանորյա գնաճը Հայաստանում նկատվում է դեկտեմբերի երկրորդ կեսից, և թանկանում են, հիմնականում, բանջարեղենը, միրգը, միսը և ընդեղենը: Խանութներում, ըստ նրանց, մեծ գնաճ չի լինում: Պատճառն, ըստ մասնագետների, այն է, որ խանութներում կա գնային վերահսկողություն, իսկ շուկաներում` ոչ:
Չիլինգարյանն ու Յաղուբյանը նշեցին, որ Նոր տարվա ոչ աղքատիկ սեղանի համար անհրաժեշտ կլինի առնվազն 100 հազար դրամ:

В преддверие Нового года ожидается 20%-ный рост цен на продукты питания. Об этом 7 декабря во время пресс-конференции сказали председатель ОО “Защита прав потребителей” Лусине Яхубян и заместитель председателя организации Карен Чилингарян.
По их словам, предновогодний рост цен в Армении наблюдается со второй половины декабря, и, в основном, дорожают овощи, фрукты, мясо и орехи. В магазинах цены растут незначительно, причиной тому, по мнению специалистов, является наличие в магазинах контроля цен, которого нет на рынке.
Карен Чилингарян и Лусине Яхубян отметили, что для того, чтобы накрыть новогодний стол самым скромным образом, необходимо истратить, как минимум, 100 тыс драмов.