7 Դեկտեմբեր 2012 - 14:47 AMT
Պետական բյուջե վճարված հարկերի և այլ պարտադիր վճարների ցուցանիշի առումով 2012թ.-ի 3-րդ եռամսյակում խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարվել է 67 մլրդ. դրամ: Այդ մասին ասվում է ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից հրապարակված «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարակման ենթակա 2012թ.-ի 3-րդ եռամսյակի ամփոփ ցուցանիշների վերլուծության» մեջ: Մոնիտորինգը անցկացվել է հանրապետության 468 խոշոր հարկ վճարողների մոտ:
Ընդ որում, խոշոր հարկ վճարողներն ապահովել են հանրապետության պետբյուջեի հարկային եկամուտների 49,6 տոկոսը:
Միաժամանակ 2011-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ խոշոր հարկատուների կողմից Հայաստանում ապրանքների և ծառայությունների ներկրման ծավալները ավելացել են 8,1 տոկոսով` կազմելով 250.5 մլրդ դրամ:
Իսկ խոշոր հարկատուների կողմից արտահանված արտադրանքի ծավալը կազմել է 108.8 մլրդ դրամ, ինչը 9.7 մլրդ դրամով ավել է 2011-ի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից: Հարկային մարմինների կողմից իրականացվել է 111 ստուգում, որոնց արդյունքում արդյունքում առաջադրվել է բյուջե լրացուցիչ վճարման ենթակա գումարներ` 1.9 մլրդ դրամի չափով:

Показатель выплаченных налогов и других обязательных выплат в госбюджет Армении со стороны крупных налогоплательщиков в третьем квартале 2012 года составил порядка 67 млрд драмов. Об этом говорится в «Анализе обобщенных показателей мониторинга крупных налогоплательщиков за III квартал 2012 года», опубликованном Комитетом по госдоходам при правительстве РА. Мониторинг был проведен среди 468 крупных налогоплательщиков Армении.
При этом крупные налогоплательщики за отчетный период обеспечили 49,6% налоговых доходов госбюджета республики.
Одновременно объем импортируемых крупными налогоплательщиками товаров и услуг в Армении за III квартал по сравнению с аналогичным периодом 2011 года увеличился на 8,1%, составив 250,5 млрд. драмов.
А вот объем продукции, экспортируемой крупными армянскими налогоплательщиками составил 108,8 млрд. драмов, что на 9,7 млрд. драмов больше показателя аналогичного периода 2011 года.
Со стороны налоговых органов было проведено 111 проверок, в результате которых к уплате в госбюджет было представлено дополнительных 1,9 млрд. драмов.