10 Դեկտեմբեր 2012 - 09:26 AMT
Երշիկ արտադրող 21 ընկերություններ տուգանվել է նախորդ տարվա հասույթի 1 տոկոսի չափով: Այսօր այս մասին ՏՄՊՊՀ նիստի ժամանակ ասաց հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը: Երշիկ արտադրող ընկերությունները խախտել են բարեխիղճ մրցակցության կանոնները: Հանձնաժողովի եզրակացության մեջ նշվում է, որ երշիկի արտադրության մեջ օգտագործվել է սոյա, օսլա, սպիտակաձավար, ալյուր և այս մասին սպառողներին չի տեղեկացվել: Արտակ Շաբոյանը տեղեկացրեց, որ որ երշիկի որոշ տեսակների մեջ մսի մասնաբաժինը կազմում է ընդամենը 16 տոկոս, իսկ տավարի կամ խոզի մսին հիմնականում փոխարինում է գոմեշի միսը: Այս եզրակացությանը հանձնաժողովը եկել է փաստաթղթային ստուգումներից հետո: Փաստաթղթերում նշված է, որ արտադրության մեջ օգտագործվող մսի 1 կիլոգրամի գինը 700-800 դրամ է, ինչը խոզի ու տավարի մսի պարագայում հնարավոր չէր լինի, մինչդեռ գոմեշի մսի գինը հենց այդքան է:
Անբարեխիճ մրցակցության համար տուգանված ընկերություններն են՝ «Մուշ», «Ա.Բիլյան», «Նատֆուդ», Մարիլա», «Բաբիկ 90», «Էրեբունի աստղ», «Երեմկա», «Էլիտ Պրոդ», «Ջրվեժի մսամթերքի կոմբինատ»,« «Ա.Շիրվանյան և ընկերներ», «Արտյոմ և Հրայր եղբայրներ», «Առ Դելիկատես», «Լումա», «Հայր և որդի Գալստյաններ», «Կարինե և Նարինե», «Տիրան Ղազարյան», «Գայան Ջամե», «Բարի արագիլ», «Արթուր Հակոբյան» ԱՁ, «Նեպտուն Մար», «Սոս 97»:

10 Декабрь 2012 - 11:43 AMT
В Армении 21 компания по производству колбасы была оштрафована в размере 1% от дохода предыдущего года. Об этом 10 декабря во время заседания Государственной комиссии по защите экономической конкуренции сказал председатель комиссии Артак Шабоян.
Компании, производящие колбасу, нарушили правила добросовестной конкуренции. В заключении комиссии отмечается, что в производстве колбасы были использованы буйволиное мясо, соя, крахмал, мука, о чем не были поставлены в известность потребители. Артак Шабоян сообщил, что в составе некоторых видов колбас доля мяса составляет лишь 16%, а говядину или свинину в основном заменяет буйволиное мясо.
К данному выводу комиссия пришла после проверки документации. В документах обозначено, что 1 кг мяса, используемого в производстве колбасы, стоит 700-800 драмов, что было бы невозможно с в случае использования говядины или свинины, в то время, как буйволиное мясо стоит именно столько.