11 Դեկտեմբեր 2012 - 09:44 AMT
Դեկտեմբերի 11-ին «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ը և Զարգացման եվրասիական բանկը (ԶԵԲ) ստորագրել են 15 մլն դոլարի վարկային համաձայնագիր` փոքր և միջին ձեռնարկատիրության վարկավորման համար: Բանկի կողմից փաստաթուղթը ստորագրել է «ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» գլխավոր տնօրեն-տնօրինության նախագահ Յուրի Գուսևը, ԶԵԲ կողմից` կառավարման նախագահի տեղակալ Դմիտրի Ժուրբան:
«Այսօր մեծ իրադարձություն է Հայաստանի տնտեսության համար` կապիտալի հերթական ներհոսքը հանրապետություն»,- ասել է Ժուրբան:
Իր հերթին հայկական բանկի գլխավոր տնօրենն ընդգծել է, որ ՓՄՁ վարկավորումը գերակա է «ՎՏԲ-Հայաստան բանկի» համար:
«Այդ պայմանագիրը թույլ է տալիս բանկին և մեր հաճախորդներին շատ լավ հնարավորություններ ստանալ բիզնեսի զարգացման համար: Հենց այս հատվածում մենք կկենտրոնանանք 2013-ին»,- ասել է նա: Ինչպես նշել է Գուսևը, հատկացված միջոցները կուղորդվեն նոր բիզնեսի վարկավորմանը, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, հավելելով, որ բանկը մտադիր է տեղաբաշխել դրանք արդեն 2013-ի հունվար-փետրվարին:
«ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ի վարկային պորտֆելը տվյալ պահին կազմում է 28 մլրդ դրամ, ՓՄՁ-ին բաժին է ընկնում 13 մլրդ դրամ, անցած տարվա համեմատ աճը կազմել է 30 տոկոս:

11 декабря ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» и Евразийский банк развития (ЕАБР) подписали кредитное соглашение на сумму в 15 млн долларов США для кредитования малого и среднего бизнеса. Со стороны банка документ подписал генеральный директор-председатель директората ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» Юрий Гусев, а со стороны ЕАБР – заместитель председателя правления Дмитрий Журба.
«Сегодня большое событие для экономики Армении – очередной приток капитала в республику», – сказал Дмитрий Журба.
В свою очередь гендиректор армянского банка подчеркнул, что кредитование МСБ является приоритетом для ЗАО «Банк ВТБ (Армения)». «Этот договор позволяет банку и нашим клиентам получить очень хорошие возможности для развития бизнеса. Именно в этом секторе мы будем концентрироваться в 2013 году», – подчеркнул он. При этом, как подчеркнул Гусев, предоставленные средства будут направлены на кредитование нового бизнеса, на создание новых рабочих мест, добавив, что банк намерен их разместить уже в январе-феврале 2013 года.
Кредитный портфель ЗАО «Банк ВТБ (Армения)», по словам его главы, на данный момент составляет 28 млрд драмов, а на долю МСБ приходиться 13 млрд драмов, рост по сравнению с прошлым годом составил 30 процентов.