Հաստատված է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ երկաթուղային բեռնափոխադրումների սակագնային քաղաքականությունը 2013 թվականի համար, որը մշակված է ԱՊՀ մասնակից երկրների երկաթուղիների միջազգային բեռնափոխադրումների սակագնային քաղաքականության հիման վրա, ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
2013 թվականի հունվարի 1-ից մինչև մարտի 31-ը ներառյալ միջազգային բեռնափոխադրումների ժամանակ կիրառվելու է շվեյցարական ֆրանկ – ԱՄՆ դոլար հաշվարկման գործակիցը՝ 0,94 չափով՝ 2012 թվականի 4-րդ եռամսյակում կիրառվող 0,97-ի դիմաց:
Այսպիսով, 2013 թվականի 1-ին եռամսյակում միջազգային բեռնափոխադրումների սակագները 2012 թվականի 4-րդ եռամսյակի հետ համեմատ կաճեն 3%-ով: Ղեկավար մարմնի որոշման համաձայն, վերջին 3 տարիների ընթացքում առաջին անգամ կաճեն նաև բեռնափոխադրումների սակագները տեղական հաղորդակցությունում:
Գնաճային ճնշումներին դիմակայելու, Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը և տեղական արտադրության ապրանքների արտահանմանը նպաստելու համար ՀԿԵ-ն կիրառելու է բեռնափոխադրումների նվազեցման (շտկման) գործակիցները: Դա թույլ կտա պահպանել սակագները միջազգային բեռնափոխադրումների համար 2012 թվականի 4-րդ եռամսյակի մակարդակի վրա: Հաշվի առնելով բոլոր փոփոխությունները՝ սակագների աճը 2013 թվականի 1-ին եռամսյակում միջազգային հաղորդակցությունում կկազմի 1%, իսկ տեղական հաղորդակցությունում՝ 10%:

11 Декабрь 2012 - 11:07 AMT
Утверждена Тарифная политика (ТП) ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» на перевозку грузов железнодорожным транспортом на 2013 фрахтовый год, разработанная с учетом положений ТП на перевозку грузов в международном сообщении железных дорог государств-участников СНГ.
При перевозке грузов в международном сообщении с 1 января по 31 марта 2013 года включительно, при пересчете ставок Тарифной политики ЗАО «ЮКЖД», установленных в швейцарских франках, коэффициент Рейтер в долларах США составит 0,94, против применяемого в 4-ом квартале 2012 года коэффициента в 0,97.
Как отмечается в сообщении пресс-службы компании, тарифы на перевозку грузов в международном сообщении в 1-ом квартале 2013 года по сравнению с уровнем 4-го квартала 2012 года должны возрасти на 3%. Решением управляющего органа впервые за 3 года также будут проиндексированы тарифы на перевозку грузов во внутреннем сообщении.
С целью снижения ценового давления, поддержки экономического развития Армении и экспорта отечественной продукции за рубеж, при расчете провозной платы за грузоперевозки, ЮКЖД будут применены понижающие (корректировочные) коэффициенты, что позволит сохранить тарифы на международные перевозки на уровне 4-го квартала 2012 года.
С учетом всех изменений рост тарифов на железнодорожные грузоперевозки в 1-ом квартале 2013 года международном сообщении составит 1%, а в местном сообщении – в среднем 10%.