ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը դեկտեմբերի 11-ին այցելել է Սիլիկոնյան հովտում գտնվող Այ-Բի-Էմ (IBM) ընկերության կենտրոնակայան: Այ-Բի-Էմ ընկերության հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ստեղծել համատեղ աշխատանքային խումբ, որը կուսումնասիրի երկկողմ համագործակցության հնարավորությունները, ներուժն ու հեռանկարները:
Ընկերության ներկայացուցիչները կայցելեն Հայաստան և կծանոթանան ՏՏ ոլորտում գործող ընկերություններին, ֆունդամենտալ գիտությամբ զբաղվող հաստատությունների գործունեությանը:
Աշխատանքային խումբը մինչև 2013թ. առաջին եռամսյակի ավարտը կներկայացնի ուսումնասիրության արդյունքները, ինչի հիման վրա էլ ՀՀ կառավարության և Այ-Բի-Էմ ընկերության միջև կկնքվի համաձայնագիր՝ հետագա համատեղ ծրագրի իրականացման մասին, հայտնում է կառավարության մամլո ծառայությունը:
Այ-Բի-Էմ ընկերությունն աշխարհում առաջատարն է գյուտերի արտոնագրման սանդղակում ոչ միայն ՏՏ ոլորտում, այլև ֆունդամենտալ գիտության տարբեր բնագավառներում:

12 Декабрь 2012 - 12:02 AMT
В рамках визита в США премьер-министра Армении Тигран Саркисян посетил штаб-квартиру компании IBM. Как сообщает пресс-служба правительства Армении, с представителями компании IBM достигнута договоренность о создании рабочей группы, которая изучит возможности двустороннего сотрудничества и перспективы.
С этой целью представители компании посетят Армению, где ознакомятся с работой задействованными в сфере ИТ компаниями и учреждениями, занимающимися фундаментальной наукой.
Рабочая группа в первой половине 2013 года представит результаты исследования, на основе чего между IBM и правительством Армении будет подписано соглашение об осуществлении дальнейшей программы.