13 Դեկտեմբեր 2012 - 13:01 AMT
Ամերիաբանկը երկրորդ անգամ արժանանում է առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում անթերի համագործակցության համար մրցանակի` հեղինակավոր Կոմերցբանկի կողմից:
Փաստենք, որ Ամերիաբանկը առաջին հայկական բանկն էր, որին Կոմերցբանկը դեռևս 2010թ. արդյունքներով շնորհեց այդ մրցանակը` փոխշահավետ համագործակցության ու բարձրորակ աշխատանքի համար, հայտնում է բանկի մամլո ծառայությունը: Ամերիաբանկը շարունակում է Հայաստանում պահպանել առաջատարի դիրքը առևտրի ֆինանսավարման գործարքներով` օրեցօր ընդլայնելով համագործակցությունը թե' ներկրողների և թե' արտահանողների հետ:
Ընթացիկ տարվա 11 ամսվա արդյունքներով Ամերիաբանկի առևտրի ֆինանսավորման ընդհանուր ծավալը կազմել է շուրջ 37 մլրդ ՀՀ դրամ, այն դեպքում, երբ 2011թ. ամբողջ տարվա արդյունքներով այդ ցուցանիշը կազմել է 26 մլրդ ՀՀ դրամ:
Միջազգային ասպարեզում ձեռք բերած վստահության ու բարձր վարկանիշի շնորհիվ Ամերիաբանկը շարունակում է ակտիվ համագործակցությունը Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC), Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական բանկի (EBRD), Ասիական Զարգացման բանկի (ADB), Նիդերլանդների զարգացման բանկի (FMO),Atlantic Forfaitierungs AG-ի, ինչպես նաև օտարերկրյա նշանավոր բանկերի հետ, ներառյալ Commerzbank, Citibank, BNP Paribas, UNICREDIT և այլն, որի արդյունքում Բանկն ունի շուրջ 90 մլն ԱՄՆ դոլարի հաստատված սահմանաչափ:

ЗАО «Америабанк» второй раз подряд удостоено награды за безупречное партнерство в сфере торгового финансирования со стороны Commerzbank.
«Америабанк» продолжает сохранять передовые позиции в Армении по сделкам торгового финансирования, расширяя сотрудничество, как с импортерами, так и с экспортерами», – отмечается в сообщении пресс-службы банка. За 11 месяцев текущего года общий объем сделок по торговому финансированию банка составил порядка 37 млрд драмов против показателя в 26 млрд драмов за весь 2011 год.
Среди партнеров ЗАО «Америабанк» Международная финансовая корпорация (IFC), Европейский банк реконструкции и развития (EBRD), Азиатский банк развития (ADB), FMO, Atlantic Forfaitierungs AG-ի, а также Commerzbank, Citibank, BNP Paribas, UNICREDIT и другие, благодаря чему у банка на данный момент утвержденный размер средств для торгового финансирования составляет порядка 90 млн долларов США.