14 Դեկտեմբեր 2012 - 10:24 AMT
«Ամերիա» խորհրդատվական ընկերության կողմից անցկացված հետազոտության համաձայն, 2012-ին հյուրանոցային բիզնեսին բաժին է ընկել Հայաստանի ՀՆԱ 0.6 տոկոսը: Դեկտեմբերի 14-ին Երևանում նման տվյալներ է ներկայացրել «Ամերիա» խորհրդատվական ընկերության հետազոտությունների ավագ մասնագետ Արտաշես Շաբոյանը: «Միտումների զարգացումը հաշվի առնելով` կարելի է ենթադրել, որ այդ ցուցանիշը 2015-ին կաճի և կմոտենա 0.8 տոկոսի»,- ասել է նա: Միաժամանակ, մասնագետի խոսքով, 2011-ի տվյալներով ծառայությունների ոլորտում Հայաստանի հյուրանոցային բիզնեսին բաժին է ընկել 5.1 տոկոս:
Հայաստանում զբոսաշրջության և հյուրանոցային ծառայության ոլորտների հետազոտությունն անցկացվել է «Ամերիա» խորհրդատվական ընկերության կողմից ընթացիկ իրավիճակի և այս հատվածում զարգացման դինամիկայի գնահատման համար:
Արտաշես Շաբոյանը հիշեցրել է, որ Հայաստանի կառավարության կողմից զբոսաշրջության ոլորտը հայտարարվել է գերակա: Այդ նպատակով կառավարությունը մշակել է նրա աճի ռազմավարությունը, որում, մասնավորապես, ուրվագծվել են հետևյալ նպատակները. միջին տարեկան աճի ապահովում 9 տոկոսի մակարդակում, ինչի հաշվին մինչև 2020-ը զբոսաշրջիկների հոսքը երկիր պետք է հասնի 1,5 մլն մարդու: Ոլորտը պետք է զբաղվածություն ապահվի 1,9 տոկոսի մակարդակում և հասնի 2 տոկոսի:
Արտաշես Շաբոյանը ներկայացրել է նաև վիճակագրական տվյալներ, որոնց համաձայն 2012-ի սեպտեմբերին 2011-ի նույն շրջանի համեմատ զբոսաշրջության ոլորտի աճը կազմել է 9,4 տոկոս: «Կարելի է ենթադրել, որ տարին մենք կավարտենք 10-տոկոսանոց աճով»,- հավելել է նա:
Հետազոտությունն անցկացվել է մի շարք միջազգային հեղինակային հետազոտական կենտրոնների տվյալների հիման վրա` Colliers International, HVS Global Hospitality Services, Richard Cancellor և այլն, ինչպես նաև տարածաշրջանային հետազոտությունների արդյունքների, որոնք անցկացվել են միջազգային կազմակերպությունների և Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության կողմից:
Հետազոտությունն իրենից ներկայացնում է ոչ միայն վիճակագրական վերլուծություն, այլ նաև փորձագիտական գնահատականներ է տալիս Հայաստանի հյուրանոցային ոլորտի և տարածաշրջանի վերաբերյալ, ինչպես նաև ներկայացնում Հայաստանում և Հարավային Կովկասում հյուրանոցային բիզնեսի զարգացման հնարավորությունները և դինամիկան:

Согласно исследованию, проведенному консалтинговой компанией «Америя», на долю гостиничного бизнеса в 2012 году приходиться 0,6% от ВВП Армении. Такие данные 14 декабря на презентации в Ереване сообщил старший специалист исследований консалтинговой компании «Америя» Арташес Шабоян. «С учетом развития тенденций, можно предположить, что этот показатель возрастет к 2015 году и приблизиться к 0,8%», – сказал он. Одновременно, по словам специалиста, в сфере услуг на долю гостиничного бизнеса Армении по итогам 2011 года пришлось 5,1%.
Исследование сферы туризма и гостиничного сервиса в Армении проведено консалтинговой компанией «Америя» для оценки текущей ситуации и динамики развития в этом сегменте.
Арташес Шабоя напомнил, что со стороны правительства Армении сфера туризма была объявлена одной из приоритетных. С этой целью правительство разработало стратегию ее роста, в которой, в частности, прописаны следующие цели: обеспечение среднегодового роста на уровне 9%, за счет чего к 2020 году поток туристов в страну должен достигнуть 1.5 млн человек. Сфера должна обеспечить занятость на уровне 1,9% от общего числа занятых в республике, и дойти до 2%.
Старший специалист исследований также привел статданные, согласно которым, в сентябре 2012 года по сравнению с аналогичным периодом 2011 года рост туристической сферы составил 9,4%. «Можно предположить, что год мы закончим с 10%-ым ростом в», – добавил он.