Որպես կանոն, հանրապետությունում գների թանկացումը սկսվում է դեկտեմբերի երկրորդ տասնօրյակից: Այսպես, դեկտեմբերի 10-ից հետո, հիմնական սննդամթերքի, այդ թվում` մսամթերքի, մրգերի, քաղցրեղենի գներն անկայուն են դառնում:
Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով, 2012-ի նոյեմբերին հոկտեմբերի համեմատ Հայաստանում սպառողական ապրանքների գներն ավելացել են 2,6 տոկոսով:
Ավելին, նախատոնական խառնաշփոթում ավելանում է անորակ և ժամկետանց ապրանքների` մասնավորապես, կասկածելի ծագման հացաբուլկեղենի և կաթնամթերքի գնման հավանականությունը, քանի որ որոշ անբարեխիղճ արտադրողներ օգտվում են դրանից և առաջարկում անորակ արտադրանք:
Այնուամենայնիվ, ինչպես հավաստիացրել է Գյուղատնտեսության նախարարության անասնաբուծության և անասնաբուժության վարչության պետ Աշոտ Հովհաննիսյանը, մսամթերքի գնաճ ամանորյա տոների նախաշեմին չի լինի, բացառություն է կարող է կազմել խոզի բուդը` 8-10 տոկոս գնաճ: Սա Հայաստանում ամանորյա սեղանի ավանդական ճաշատեսակ է, սակայն գյուղնախարարության ներկայացուցիչն առաջրկել է փոխարինել այն ոչխարի մսով, որը նույնքան համեղ է և ավելի քիչ խոլեստերին է պարունակում:
Մսամթերքի շուկայում արտադրանքի գների կայունությունը Աշոտ Հովհաննիսյանը մեկնաբանել է մսամթերքի արտադրության բարձր ծավալներով: 2012թ Հայաստանում մսամթերքի արտադրության ծավալը 2011-ի համեմատ աճել է 3,8 տոկոսով` կազմելով 133 տոննա: Մասնավորապես, նրա խոսքով, 2012-ի հունվարի 1-ի դրությամբ, խոշոր եղջերավոր անասունների գլխաքանակը կազմել է 28 հազար, ոչխարներինը և այծերինը` 60 հազար, ինչը վերջին 30-40 տարիների համար աննախադեպ թիվ է կազմում: Դա հանգեցրել է վերջին 4-5 ամիսների ընթացքում մսամթերքի գների նվազմանը: Եթե ամռանը ոչխարի մսի արժեքը հասնում է 3500 դրամի, ապա այժմ այն կազմում է 2400-2500 դրամ, իսկ խոզի միսը նախկին 3500-ի փոխարեն արժե 300 դրամ:
Աշոտ Հովհաննիսյանը նաև խոստացել է, որ Հայաստանում նախատոնական շրջանում ձվի պակասություն չի լինի: Այդ շրջանում Հայաստանում կիրացվի 17 մլն ձու. արդեն պահեստավորվել է մոտ 6,5-7 մլն: Բացի այդ, ամեն տարի Հայաստանում արտադրվում է 1,5 մլն ձու, որոնցից 480 հազարը պահեստավորվում է նախատոնական շրջանում վաճառելու համար:
Հովհաննիսյանն ընդգծել է, որ այս շրջանում կարող են բարձրանալ կաթնամթերքի գները` կապված սեզոնայի գործոնի հետ: Գնաճը կարող է կազմել 4-5 տոկոս: Հաճախ հունվարին և դեկտեմբերին արտադրության ծավալները նվազում են մոտ 4 անգամ` 70 հազար տոննայից հասնելով մինչև 14-18 հազարի և այս շրջանում կաթը գնվում է ամենաբարձր գնով: Ինչ վերաբերում է կարագին, ապա գյուղատնտեսության նախարարության ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ Հայաստանը հիմնականում ներկրում է այս սննդամթերքը, իսկ դրա գնաճը կապված է ներկրվող շուկաներում գների բարձրացման հետ:
Այսպիսով, քաղաքացիներն օրեցօր ականատես են լինում, սննդամթերքի գնաճին` միաժամանակ ապահովելով դրանց բարձր պահանջարկը: Դրանից օգտվում են տնտեսվարող սուբյեկտները, ովքեր ցանկանում են գերշահույթ ստանալ` իմանալով հայերի մենթալիտետը. ամանորյա սեղանը պետք է լինի հյուրասիրություններով լի: Գուցե ժամանակն է զսպել ախորժակը և չզարմացնել հարևաններին ուտեսներով, որոնք հաճախ պատրաստվում են պարտքի դիմաց:

15 Декабрь 2012 - 08:48 AMT
Как правило, цены в республике, начинают повышаться после первой декады декабря. Так, после 10-го декабря цены на основные продукты, в том числе, на мясо, фрукты, сладости становятся неустойчивыми.
По данным Нацстатслужбы РА, цены на продовольственные товары в Армении в ноябре 2012 года по сравнению с октябрем увеличились на 2,6%.
Более того, в предпраздничной суете увеличивается риск покупки некачественных и просроченных продуктов, в частности, мучных изделий и молочных продуктов сомнительного происхождения, поскольку некоторые недобросовестные производители пользуются этим и предлагают некачественную продукцию.
Тем не менее, как заверил начальник зооветеринарного управления Министерства сельского хозяйства Ашот Ованнисян, роста цен на мясо в преддверии новогодних праздников не будет, исключение могут составить цены на свиной окорок, который подорожает на 8-10%. Это традиционное блюдо на новогоднем столе в Армении, однако представитель Минсельхоза предложил заменить его на бараний, что также вкусно и содержит меньше холестерина.
Стабильность цен на рынке мясной продукции Ашот Ованнисян аргументировал высокими объемами производства мяса. Объем производства мяса в Армении по итогам 2012 года вырастет по сравнению с предыдущим годом на 3,8% и составит 133 тонн. В частности, по его словам, по состоянию на 1 января 2012 года рост поголовья крупного рогатого скота составил 28 тыс. голов, овец и коз – на 60 тысяч голов, что является беспрецедентным показателем за последние 30-40 лет. Это привело к снижению цен на мясопродукты за последние 4-5 месяцев. Если летом цена баранины достигала 3500 драмов, то сейчас она составляет 2400-2500 драмов. Цена на говядину снизилась с 2600-2700 драмов до 2400-2500 драмов, а свинины с 3500 до 3000 драмов.
Начальник зооветеринарного управления Министерства сельского хозяйства Ашот Ованнисян также пообещал, что дефицита яиц в предновогодний период в Армении не будет. В предновогодний период за несколько дней в Армении реализуется 17 миллионов штук яиц. Уже складировано примерно 6,5 – 7 миллионов штук. Кроме того, ежедневно в Армении производится 1,5 миллионов яиц, из которых 480 тысяч складируется для предновогодней торговли.
Среди продуктов, которые в этот период могут подорожать, Ованнисян выделил молочную продукцию в силу фактора сезонности – рост на 4-5%. Закупочные цены на молоко носят сезонный характер. Обычно, в декабре и январе объемы производства снижаются почти в четыре раза с 70 тысяч тонн до 17-18 тысяч тонн, и в этот период молоко закупается по самым высоким ценам. Что же касается роста цен на сливочное масло, то представитель Министерства пояснил, что Армения, в основном, импортирует этот продукт, а повышение цен связано с ростом цен на этих рынках.
Таким образом, граждане день ото дня становятся, фактически свидетелями повышения цен на продукты, одновременно сами же являются предъявителями повышенного спроса на них. Одновременно этим пользуются хозсубъекты, которые хотят получить сверхприбыль, знают менталитет армянина – Новогодний стол должен быть полон угощениями. Может, стоит поубавить аппетиты и не удивлять соседа яствами, зачастую купленными и в долг?