2010թ. «Առէկսիմբանկ – Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն/b> ներմուծել է «Ռիսկերի կառավարման ինտեգրված համակարգ», որը ներառում է բանկային գործողությունների մշակման քաղաքականությունն ու բանկային գործողությունների կատարման կարգը, հաշվի առնելով ռիսկերը, ռիսկերի մակարդակի անընդմեջ մոնիտորինգը, ռիսկ-հաշվետվողականություն համակարգը և ռսիկերի էսկալացիան բանկի ղեկավարության ու մայր կազմակերպության՝ »Գազպրոմբանկ» ՍՊԸ մակարդակով:
Բանկի քաղաքականությունը ֆինանսական ռիսկերի կառավարման մասով ուղղված է փակ արժութային դիրքի, ակտիվների ժամկետների համաձայնեցմանն ու պարտավորությունների աջակցությանը: 2012թ. 3-րդ եռամսյակի վերջում արժութային ու տոկոսային ռիսկերի ցուցանիշները կազմել են ընդամենը 0.01% և 0.13%: Բանկը խիստ վերահսկողություն է իրականացնում պայմանագրային և կանխատեսելի լիկվիդայնության, բարձր լիկվիդայնության միջոցների անհրաժեշտ ծավալի պահպանման համար, կանոնավոր կերպով վերլուծում է լրացուցիչ ֆինանսավորման աղբյուրների մատչելիությունը:
Վարկային ռիսկի մասով բանկը որդեգրել է վերադարձվելիության, վարկերի ապահովվածության սկզբունքները, ինչպես նաև ռիսկ-մենեջմենթի պարտադիր առկայությունը վարկային ռիսկեր պարունակող գործողությունների դեպքում: Արդյունքում հաջողվել է 2012թ. 3-րդ եռամսյակի վերջում 18 տոկոսով ավելացնել վարկային պորտֆելի ծավալը 2011թ. ավարտի համեմատ՝ միաժամանակ բարելավելով նրա որակը:
Վարկային ռիսկերի կառավարման ոլորտում լուրջ քայլ հանդիսացավ «ներքին վարկանիշերի» համակարգի ներմուծումը 2012թ. վերջում, ինչը թույլ կտա գնահատել դիմողների վարկունակությունը միասնական համակարգային մոտեցման հիման վրա:
«Բոլոր վերոնշյալ միջոցառումները մոտեցնում են բանկը մի իրավիճակի, որն ապահովում է ցանկալի եկամտաբերություն ընդունելի ռիսկերի դեպքում»,-ասվում է բանկի մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ:
2010 թվականին «Առէկսիմբանկ – Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն հաջողությամբ անցավ հավաստագրումն ըստ ISO 9001: 2008 միջազգային պահանջների (հավաստագրումը կատարել է AB Certification աուդիտորական ֆրանսիական ընկերությունը), իսկ 2012 թվականին ստացել է ISO 27001: 2005 չափանիշին համապատասխանության հավաստագիր (հավատսագրումը Certification International United Kingdom աուդիտորական ընկերության):

С 2010 году в ЗАО “Арэксимбанк-группа Газпромбанка” внедрена “Интегрированная система управления рисками”, которая включает разработку политик и процедур осуществления банковских операций с учетом рисков, непрерывный мониторинг уровня рисков, систему риск-отчетности и эскалации рисков на уровень руководства банка и материнской организации – ОАО «Газпромбанк»
Политика банка в части управления финансовыми рисками направлена на поддержание закрытой валютной позиции, согласованности срочностей активов и обязательств. По положению на конец 3-го квартала 2012 года показатели валютного и процентного рисков составили всего 0.01% и 0.13%. Банк осуществляет строгий регулярный контроль за контрактной и прогнозной ликвидностью, поддержанием необходимого объема высоколиквидных средств, регулярно анализирует доступность источников дополнительного финансирования.
В части кредитного риска банк придерживается принципов возвратности, обеспеченности кредитов, а также обязательной вовлеченности риск-менеджмента в процесс принятия решений в отношении операций, несущих кредитный риск. Результатом этого явилось увеличение объема кредитного портфеля по положению на конец 3-го квартала 2012 года на 18% по сравнению с концом 2011 года с одновременным улучшением его качества. Серьезным шагом в управлении кредитным риском явилось начало процесса внедрения в банке в конце 2012 года системы “Внутренние рейтинги”, что позволит банку оценивать кредитоспособность заемщиков на основе единого системного подхода.
«Все вышеупомянутые мероприятия приближают банк к ситуации, обеспечивающей желаемую доходность в условиях приемлемости рисков», – отмечается в сообщении пресс-службы банка.
В 2010 году ЗАО “Арэксимбанк-группа Газпромбанка” успешно прошел сертификацию в соответствии с международными требованиями ISO 9001: 2008 (сертификация проведена со стороны аудиторской компании AB Certification (Франция), а в 2012 получил сертификат на соответствие стандартам ISO 27001: 2005 (сертификация проведена со стороны аудиторской компании Certification International United Kingdom).