Հանրային խորհրդի Ձեռնարկատիրական գործունեության և սպառողների հարցերի հանձնաժողովի և «Ազգային համագործակցություն» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 18-ին Երևանում տեղի է ունեցել քննարկում բնակչության համար հեռահաղորդակցական ծառայությունների մատչելիության բարձրացման թեմայով:
Հանրային խորհրդի Ձեռնարկատիրական գործունեության և սպառողների հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Արշակ Սադոյանի խոսքով, խոսքը գնում է IP հեռախոսակապին անցում կատարելու մասին, ինչը զգալիորեն էժան է ֆիքսված և բջջային կապի համեմատ: «Մեր խնդիրն է համատեղ ջանքերով պայմաններ ստեղծել բնակչությանը և տնտեսվարող սուբյեկտներին հատկապես հանրապետության հեռավոր շրջաններում տրամադրել որակյալ և մատչելի հեռահաղորդակցական ծառայություններ»,- ասել է նա:
Այդ համատեքստում Սադոյանն ասել է, որ Հանրային խորհուրդը դիմել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին (ՀԾԿՀ), որպեսզի օրենք ընդունվի, որը թույլ կտա փոխել օպերատորին, բայց միաժամանակ պահպանել գործող հեռախոսահամարը, ինչը կազատի ավելորդ հոգսերից:
Ինչ վերաբերվում է տնտեսվարող սուբյեկտներին, ապա հեռահաղորդակցական ծառայությունների մատչելիության բարձրացումը, նրա խոսքով, թույլ կտա լայնորեն օգտագործել համացանցի բոլոր հնարավորությունները, առաջ մղել իրենց ապրանքները և բարձրացնել շրջանառությունը:
Արշակ Սադոյանը հավելել է, որ Հանրային խորհուրդը դիմել է բոլոր պետական մարմիններին և կոչ արել բոլոր շահագրգիռ կողմերին մասնակցել IP հեռախոսակապի ներմուծման արդյունավետության գնահատման մասին մոտեցումների մշակմանը:
Միաժամանակ, նա նշել է բնակչության լայն խավերի համար WI-FI հասանելիության ընդլայման անհրաժեշտությունը: Սադոյանը հաղորդել է, որ նրա տվյալներով, այսօրվա դրությամբ Երևանում կան WI-FI շուրջ 40 000 կետեր, իսկ հատուկ սարքերի տեղադրմամբ դա կդառնա ավելի մատչելի և անվճար:

По инициативе Общественного совета (ОС) Армении и фонда «Национальное сотрудничество» 18 декабря в Ереване прошло обсуждение на тему повышения доступа телекоммуникационных услуг для населения.
В частности, по словам, председателя Совета защиты прав потребителей и предпринимателей ОС Аршака Садояна, речь идет о переходе на IP-телефонию, что значительно дешевле по сравнению с фиксированной и мобильной связью. «Наша задача – совместными усилиями создать условия для предоставления населению, особенно в отдаленных областях республики и хозсубъектам, качественных и доступных телекоммуникационных услуг», – подчеркнул он.
В этом контексте Аршак Садоян сказал, что ОС обратился в Комиссию по регулированию общественных услуг (КРОУ) для того, чтобы был принят закон, позволяющий менять оператора, но при этом сохранять действующий номер телефона, что избавит от лишних хлопот.
Что же касается хозсубъектов, то повышение доступа телекоммуникационных услуг, по его словам, позволит им широко использовать все возможности глобальной сети, продвигать свои товары и повысить оборот.
Аршак Садоян добавил, что ОС обратился во все госорганы и призвал все заинтересованные стороны принять участие в разработке подходов для оценки эффективности внедрения IP-телефонии.
Одновременно он подчеркнул необходимость расширения возможностей использования WI-FI для широких слоев населения. Аршак Садоян сообщил, что по его данным, на сегодняшний день в Ереване уже есть порядка 40 000 точек WI-FI, а с установлением специальных устройств это станет более доступным и бесплатным.