20 Դեկտեմբեր 2012 - 10:55 AMT
Հայաստանը և Իրանը գյուղատնտեսության ոլորտում կստորագրեն նոր համաձայնագիր: Այն կստորագրվի Իրանի Ատրպատական նահանգի ղեկավարի Սյունիքի մարզ կատարելիք այցի ժամանակ: Այդ մասին ասել է Իրանի գյուղատնտեսության նախարարության Ատրպատական նահանգի հարցերով վարչության ղեկավար Մասուդ Մոհամմադիանը, հինգշաբթի օրը հաղորդել է IRNA տեղեկատվական գործակալությունը:
Նոր համաձայնագրի համապատասխան` Սյունիքի մարզը հինգ տարով վարձակալությամբ արոտավայր կտրամադրի Ատրպատական հինգ հազար գլուխ տավարի համար, ասել է Մոհամմադիանը:
«Ըստ համաձայնագրի, արոտավայրը վարձով տրամադրելու դիմաց Հայաստան կառաքվի գյուղատնտեսական տեխնիկա, որն արտադրվել է այդ նահանգում»,- ասել է Մոհամմադիանը:
Նրա խոսքով, Իրանը Հայաստանում կկառուցի մսամթերքի կոմբիանտ և անասնակերի արտադրության կենտրոն Սիսիանի շրջանում, որտեղ իրանցի և հայ գործարարները կզբաղվեն համատեղ գործունեությամբ:

Иран и Армения подпишут новое соглашение в сельскохозяйственной сфере. Соглашение будет подписано во время визита главы Сюникской области Армении в иранскую провинцию Восточный Азербайджан. Об этом сказал руководитель Управления по провинции Восточный Азербайджан министерства сельского хозяйства Ирана Масуд Моххамадиан, сообщает в четверг иранское информационное агентство İRNA.
В соответствии с новым соглашением, Сюникская область на пять лет предоставит в аренду пастбища для выпаса пяти тысяч голов скота из провинции Восточный Азербайджан, сказал Мохаммадиан.
"По соглашению, взамен предоставления арендуемых пастбищ в Армению будет поставлена сельскохозяйственная техника (тракторы и др.), произведенная в этой провинции", – сказал Мохаммадиан.
По словам Мохаммадиана, Иран также построит мясокомбинат в городе Герус в Армении и центр по производству кормов в селе Гаракильсе Сисианского района, где иранские и армянские бизнесмены будут заниматься совместной деятельностью.