«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն հանդես եկավ որպես Վանաձոր-Ֆիոլետովո երկաթուղային նոր ճյուղի կառուցման տեխնիկատնտեսական հիմնավորման պատվիրատու: Դեկտեմբերի 21-ին այդ մասին ամփոփիչ մամլո ասուլիսում հայտարարեց «ՀԿԵ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը: «Նախագծի նախնական արժեքը 250-500 մլն դոլար է, իսկ արդիական տեխնիկայի առկայության դեպքում այն կարելի է կառուցել 2 տարում»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով ընկերության մասնակցությանն այդ նախագծին ու ներդրումների չափին՝ Ռեբեցը նշեց, որ «չի կարող խոսել գնի մասին, քանի դեռ պարզ չէ, թե ում է այն հարկավոր»: Նա պարզաբանել է, որ նախագիծը կարող է իրականացվել միայն ՀՀ կառավարության շահագրգռվածության դեպքում, ինչպես նաև պոտենցիալ ներդրողների առկայության պայմանով, մասնավորապես, ի դեմս նոր հանքավայրերի սեփականատերերի: «Ուստի Վանաձոր-Ֆիոլետովո երկաթուղու կառուցումը ՀԿԵ համար դեռ տնտեսապես շահավետ չէ»,-ասել է նա:
32-կիլոմետրանոց հատվածի կառուցումը կոչված է միացնելու Աղստաֆա-Իջևան-Հրազադան-Երևան ուղղությունը Թբիլիսի-Գյումրի-Մասիս երկաթուղային ուղղության հետ: Շինարարության արդյունքում Երևան-Այրում ուղղությունը կկրճատվի 70-100 կմ:

ЗАО «Южно-Кавакзская железная дорога» выступило заказчиком технико-экономического обоснования по проекту строительства новой железнодорожной ветки «Ванадзор-Фиолетово». Об этом 21 декабря на итоговой пресс-конференции в Ереване сообщил генеральный директор ЗАО «ЮКЖД» Виктор Ребец. «Предварительная стоимость проекта составляет 250-500 млн долларов, а с учетом современной техники ее можно построить за 2 года», – сказал он.
Говоря об участии компании в этом проекте и размере инвестиций, Виктор Ребец отметил, что «мы не можем говорить о цене, пока не выясним, кому это нужно». В этом контексте глава компании пояснил, что проект строительства новой железнодорожной ветки «Ванадзор-Фиолетово» может быть реализован только лишь с учетом интереса правительства Армении, а также потенциальных инвесторов, в частности, в лице владельцев новых месторождений. «Поэтому строительство новой железной дороги «Ванадзор-Фиолетово» для ЮКЖД пока экономически невыгодно», – сказал он.
Строительство почти 32-км участка призвано соединить железнодорожное направление Агстафа-Иджеван-Раздан-Ереван с железнодорожным направлением Тбилиси-Гюмри-Масис, тем самым обеспечив сокращение межрегиональных и межгосударственных перевозок. В результате строительства этого отрезка направление Ереван-Айрум сократится на 70-100 км.