TWINNING և ТAIEX գործիքները նպաստում են ՀՀ և ԵՄ անդամ-երկրների հանրային կառավարման մարմինների անմիջական համագործակցությանը և օժանդակում ՀՀ օրենսդրության մոտարկմանը ԵՄ չափանիշներին: Այդ մասին դեկտեմբերի 21-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է SATTO` «Աջակցություն ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության ԵՄ ծրագրերի բաժնին` TWINNING և ТAIEX գործառույթների իրականացմանը» ծրագրի ղեկավար Պատրիկ Մունիե-Լոմպրենը: Նրա խոսքով, Հայաստանի պետական կառույցների հետ ԵՄ փորձագետների խորհրդատվական աջակցությունը կոչված է աջակցել Հայաստան-ԵՄ Ասոցիացման համաձայնագրի ու Խոր և համապարփակ ազատ առևտրի համաձայնագրի վերաբերյալ իրականացվող բանակցությունների գործընթացին:
Իր հերթին Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը հաղորդել է, որ 2009-ից Հայաստանում իրականացվել են ТAIEX ավելի քան 70 ծրագրեր, իրագործման գործընթացում են գտնվում TWINNING 18 ծրագրեր: Այդ ծրագրերի թիրախային ուղղությունների շարքում նա նշել է սննդամթերքի անվտանգության, մտավոր սեփականության պաշտպանության, հարկային և մաքսային վարչարարության բարելավման ոլորտները:
TWINNING և ТAIEX ծրագրերի ընդհանուր արժեքը կազմել է 2 մլն եվրո:
Գարեգին Մելքոնյանը նաև հավելել է, որ 2013-2014թթ. Հայաստանում կշարունակվի TWINNING և ТAIEX նոր ծրագրերի մշակումը և իրագործումը:

Инструменты технического содействия ЕС по программа TWINNING и ТAIEX нацелены в первую очередь на гармонизацию законодательства Армении с ЕС. Об этом 21 декабря на пресс-конференции в Ереване сказал руководитель программы SATTO – «Содействие Министерству экономики РА по программа ЕС: реализации функций TWINNING & ТAIEX» Патрик Муние-Ломпрен. По его словам, консультативное содействие экспертов ЕС госструктурам Армении призвано стимулировать сотрудничество в рамках Ассоциативного соглашения и на пути присоединения страны к Свободному и всеобъемлющему договору о зоне свободной торговле с ЕС.
В свою очередь заместитель министра экономики Армении Гарегин Мелконян сообщил, что с 2009 года в Армении было осуществлено более 70-ти программ ТAIEX, в процессе реализации находится 18 программ TWINNING. Среди целевых направлений этих программ он отметил такие сферы, как защита безопасности продуктов питания, интеллектуальной собственности, улучшение налогового и таможенного администрирования.
Общая стоимость программ ЕС – TWINNING и ТAIEX, реализуемых на протяжении последних 4 лет, составила 2 млн евро.
Гарегин Мелконян также добавил, что в 2013-2014 годах в Армении будет продолжена разработка и реализация новых программ TWINNING и ТAIEX.