24 Դեկտեմբեր 2012 - 10:17 AMT
2012թ. տնտեսական աճը կկազմի 7%, որը կուղեկցվի ցածր գնաճով: Ամփոփելով 2012թ-ի ֆինանսական տարին այս մասին այսօր հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը: «Հայաստանում 2012թ-ի ֆինանսական տարին հաջող էր»,-ասաց նա: Նրա խոսքով` աճը կզուգակցվի ցածր գնաճով, մասնավորապես, 12 ամսյա գնաճը կլինի 4%, իսկ միջին գնաճը` 2.5%:
Վ.Գաբրիելյանը նշեց, որ այս տարի բացի շինարարությունից, արդյունաբերության ոլորտի բոլոր ճյուղերում էական աճ է արձանագրվել: Այդուհանդերձ, նախարարը հույս հայտնեց, որ հաջորդ տարի շինարարության ոլորտում նույնպես փոփոխություններ կլինեն, քանի որ 2013թ-ին մեկնարկում է Հյուսիս-Հարավ մայրուղու շինարարությունը:
Ըստ պետբյուջեի, գնաճը Հայաստանում 2012թ. նախատեսված է 4% (±1,5%), իսկ ՀՆԱ աճը՝ 4,2 տոկոս: Հունիսի 18-ին կառավարության արտահերթ նիստում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոր կառավարության առջև խնդիր դրեց ապահովել տնտեսական աճը 7 տոկոսի սահմաններում: Նախորդ տարի այդ ցուցանիշը կազմեց 4,6 տոկոս:

24 Декабрь 2012 - 09:45 AMT
В 2012 году экономический рост составит около 7%, который будет сопровождаться низкой инфляцией. Об этом на итоговой пресс-конференции 24 декабря сказал министр финансов Армении Ваче Габриелян. «С экономической точки зрения 2012 год был благоприятным», – подчеркнул он.
По его словам, 12-меясчная инфляция в 2012 году составит 4%, а среднегодовая инфляция – 2,5%. Как сообщил глава госведомства, во всех сферах был обеспечен рост, значительно увеличился объем промышленного производства, за исключением сферы строительства. Тем не менее Ваче Габриелян надеется, что в 2013 году в сфере строительства ситуация изменится в связи со строительством автомагистрали Север-Юг.
Согласно госбюджету, инфляция в Армении на 2012 год запланирована на уровне 4% (±1,5%), а рост ВВП – в размере 4,2%. В ходе внеочередного заседания правительства 18 июня президент Армении Серж Саргсян поставил перед новым правительством задачу обеспечить экономический рост в размере 7%.По итогам прошлого года этот показатель составил 4.6%.