Հայաստանի ֆինանսական համակարգի հաշտարար Փիրուզ Սարգսյանը վերընտրվել է Հայաստանի ֆինանսական հաշտարարի պաշտոնում 4 տարի ժամկետով: Որոշումը միաձայն ընդունվել է Հոգաբարձուների խորհրդի հերթական նիստում:
Ֆինանսական հաշտարարի գրասենյակը անկախ կառավարմամբ կառույց է, որի հիմնադիրը ՀՀ ԿԲ-ն է: Գրասենյակը ստեղծվել է ՀՀ «Ֆինանսական հաշտարարի» մասին օրենքի համաձայն, որն ընդունվել է 2008թ. հունիսի 17-ին: Իր պրոֆեսիոնալ գործունեությունը գրասենյակը սկսել է իրականացնել 2009թ. հունվարի 24-ից: Ֆիանսական հաշտարարի ծառայություններն անվճար են:

Финансовый омбудсмен Армении Пируз Саркисян повторно переизбрана на эту должность, сроком на 4 года. Такое решение было единогласно принято на очередном заседании Совета попечителей.
Офис финансового омбудсмена – это структура с независимой системой правления, учредителем которой является Центральный банк Республики Армения.
Офис был создан согласно закону РА «О финансовом омбудсмене», принятом 17-го июня 2008 г. Свою профессиональную деятельность офис начал осуществлять с 24 января 2009 г. Услуги финансового омбудсмена бесплатны.