25 Դեկտեմբեր 2012 - 09:40 AMT
2012-ի ընթացքում Հայաստանի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը 214 որոշում է կայացրել անբարեխիղճ տնտեսվարող սուբյեկտների վերաբերյալ, որոնք սահմանել են պատասխանատվության միջոցը: Այդ մասին դեկտեմբերի 25-ին Երևանում ամփոփիչ մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի Հակամենաշնորհային մարմնի ղեկավար Արտակ Շաբոյանը: Նրա խոսքով, ընդունված որոշումների թիվը մի քանի անգամ ավելի է անցած տարիների համեմատ, երբ ՏՄՊՊՀ-ն տարեկան ընդունել է 25-30:
Ավելին, ինչպես հաղորդել է Շաբոյանը, տուգանքների ընդհանուր չափը, որոնք 2012-ի տվյալներով կիրառվել են անբարեխիղճ տնտեսվարողների նկատմամբ, կազմել է շուրջ 250 մլն դրամ, իսկ անցած տարիներին այդ գումարը չի գերազանցել 10 մլն դրամը:
Արտակ Շաբոյանն ուշադրություն է դարձրել նրան, որ անցնող տարվա ընթացքում բողոքարկված որոշումների թիվը դատական ատյաններում կազմել է 7, ընդ որում 3 որոշումներ անփոփոխ են մնացել:

За 2012 год Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении (ГКЗЭК) вынесла 214 решений в отношении недобросовестных хозсубъектов, устанавливающих меру ответственности. Об это 25 декабря на итоговой пресс-конференции в Ереване сообщил глава антимонопольного органа Армении Артак Шабоян. По его словам, число принятых решений в несколько раз больше, по сравнению с прошлыми годами, когда ГКЗЭК принимал в год порядка 25-30.
Более того, как сообщил председатель Комиссии, общий размер штрафов, примененных в отношении недобросовестных хозсубъектов по итогам 2012 года составил порядка 250 млн драмов, в то время как в прошлые годы эта сумма не превышала 10 млн драмов.
Артак Шабоян также обратил внимание на то, что число обжалованных решений в течение уходящего года в судебных инстанциях республики составило 7, при этом 3 решения остались неизменными. .