«2012-ը կարելի է հաջողված համարել Հայաստանի Հանրապետության համար: Տարին կհաջողվի փակել պետական բյուջեով պլանավորվածից բարձր ցուցանիշներով»,- Երևանում ամփոփիչ մամլո ասուլիսում ասել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը:
Գերատեսչության ղեկավարը հիշեցրել է, որ բյուջեով նախատեսվել է 4,2 տոկոս «զգույշ» ցուցանիշը, սակայն տարվա արդյունքներով այդ ցուցանիշը կլինի 7 տոկոսի սահմանում:
Ինչպես նշել է նախարարը, առաջընթաց տեմպերով աճել է Հայաստանի տնտեսության իրական հատվածը, հատկապես արդյունաբերությունը, որտեղ արձանագրվել է 10 տոկոս աճ և արդեն 2012-ի նոյեմբերի տվյալներով արտադրության ծավալը գերազանցել է 1 տրլն դրամը:
Ինչ վերաբերվում է արտահանման ծավալներին, ապա այստեղ աճի տեմպը 2,5 անգամ ավելի է եղել ներկրման աճի տեմպերի համեմատ:
Միաժամանակ, Դավթյանը կարևորել է, որ Հայաստանը նման ցուցանիշներ է արձանագրում համաշխարհային տնտեսության ռեցեսիոն գործընթացների ֆոնին: Միաժամանակ, երկրի գլխավոր տնտեսագետը հավելել է, որ այդ գործընթացը կկրի շարունակական բնույթ 2013-ին և 2014-ին:

26 Декабрь 2012 - 09:01 AMT
“2012 год можно считать удавшимся для Республики Армении. Год нам удастся закрыть с показателями, выше запланированных госбюджетом”, – сказал на итоговой пресс-конференции в Ереване министр экономики Армении Тигран Давтян.
Глава госведомства напомнил, что в бюджете был заложен “осторожный” показатель в 4,2 процента, однако по итогам года этот показатель будет в районах 7 процентов.
Как подчеркнул министр, опережающими темпами рос реальный сектор экономики Армении, особенно промышленность, где зафиксирован 10 процентный рост и уже по итогам ноября 2012 года объем производства превысил 1 трлн драмов.
Что же касается объемов экспорта, то здесь зафиксирован рост темпов в 2,5 раза по сравнению с темпами роста импорта.
При этом Давтян придал важность тому, что Армения фиксирует такие показатели на фоне рецессионных процессов в мировой экономике. При этом главный экономист страны добавил, что этот процесс будет носить продолжительный характер и в 2013-2014 гг.