26 Դեկտեմբեր 2012 - 09:53 AMT
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության կանխատեսումների համաձայն, 2012-ի տվյալներով հանրապետություն այցելած զբոսաշրջիկների քանակը կհասնի 830 000: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է գերատեսչության ղեկավար Տիգրան Դավթյանը:
Այդ առումով նա հիշեցրել է, որ տարեսկզբին ոչ մեծ խնդիրներ են եղել` կապված Իրանում անկայուն իրավիճակի և այդ երկրից Հայաստան զբոսաշրջիկների հոսքի կրճատման հետ:
«Այնուամենայնիվ, զբոսաշրջության ոլորտում աճն արդեն կազմում է 9.2 տոկոս, իսկ տարվա կտրվածքով մենք ակնկալում են 10 տոկոս աճ»,- ասել է նա:
Տիգրան Դավթյանը նաև հավելել է, որ նախարարության կանխատեսումների սահմաններում 2012-ի տվյալներով Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկները թիվը հասնում է 830 000 հազարի:
Նախարարը կարևորել է ենթակառուցվածքի զարգացումը` ճանապարհներ, կապ, օդանավակայանի նոր տերմինալ, հյուրանոցների թվի ավելացում: Այսպես, առաջիկայում սպասվում է նոր հյուրանոցների բացում Ջերմուկում` «Հայաթ», և Ծաղկաձորում` «Գոլդեն Պալաս»: Աշխատանքներ են տարվում նաև մուտքի արտոնագրի ռեժիմի պարզեցման ուղղությամբ` զբոսաշրջիկների հոսքը խթանելու համար, մասնավորապես, Չինաստանի և Հնդկաստանի հետ:

По прогнозам Министерства экономики Армении республику по итогам 2012 года посетит порядка 830 000 туристов. Об этом 26 декабря на итоговой пресс-конференции в Ереване сказал глава госведомства Тигран Давтян.
В этом контексте он напомнил, что в начале года были небольшие проблемы, связанные с нестабильной ситуацией в Иране и сокращением потоков туристов в Армению из этой страны.
“Тем не менее, рост в сфере туризма уже сейчас составляет 9,2 процентов, а по итогам года мы ожидаем рост в годовом разрезе на уровне 10 процентов”, – сказал он.
Тигран Давтян также добавил, что в пределах прогнозов Министерства по итогам 2012 года число туристов, посетивших Армению, достигнет 830 000 человек.
Глава министерства придал важное значение развитию инфраструктуры – дороги, связь, новый терминал аэропорта, увеличение числа гостиниц. Так, в ближайшее время ожидается открытие новых гостиниц: в Джермуке – Айат, в Цахкадзоре – Голден Палас. Ведутся также работы по упрощению визового режима для стимулирования турпотока в страну, в частности, с Китаем и Индией.