26 Դեկտեմբեր 2012 - 11:18 AMT
Արդեն առաջիկա տարիներին Հայաստանի արտադրողների համար հասանելի կլինեն երկու մեծ շուկաներ` Եվրամիությունը և ԱՊՀ-ը, դեկտեմբերի 26-ին ամփոփիչ մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը:
«Այդ փուլերից հետո բանակցային գործընթացը չի ավարտվի, քանի որ կրում է շարունակական բնույթ և պահանջում է շատ ընթացակարգերի պարզաբանում: Այնուամենայնիվ, կարծում եմ, որ արդեն առաջիկա տարիներին մենք կարող ենք ազատ մուտք ապահովել աշխարհի 2 խոշորագույն շուկաներ` Եվրամիություն և ԱՊՀ, որոնց բաժին է ընկնում Հայաստանի ողջ առևտրի շուրջ 85 տոկոսը»,- ասել է նա: Նախարարը նշել է, որ դա լավ հնարավորություն է արտադրողների համար`իրենց ապրանքն իրացնելու առումով:
Դրա հետ կապված նա հիշեցրել է, որ Հայաստանը 2012-ին Եվրամիության հետ անցկացրել է երեք փուլ բանակցություններ ազատ առևտրի մասին պայմանագրին միանալու վերաբերյալ:
ԵՄ առևտրային քաղաքականության գծով հանձնաժողովը (կազմված 27 անդամ երկրներից) փետրվարի 20-ին միաձայն որոշում կայացրեց Հայաստանի հետ «Ազատ առևտրի գոտու մասին խորը և համապարփակ» համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկի մասին:

26 Декабрь 2012 - 10:45 AMT
Уже в ближайшие годы для производителей Армении станут доступны два больших рынка – ЕС и СНГ, заявил 26 декабря на итоговой пресс-конференции министр экономики Армении Тигран Давтян.
«После этих раундов переговорный процесс не завершиться. Так как носит продолжительный характер, требующий уточнения многих процедур. Тем не менее, считаю, что уже в ближайшие годы мы сможем обеспечить свободный вход на 2 крупнейших рынка мира – ЕС и СНГ, на долю которых приходиться порядка 85% всей торговли Армении», – сказал он. Тигран Давтян подчеркнул, что это хорошие возможности для производителей реализовать свой товар.
В связи с этим он напомнил, что Армения в 2012 году провела три раунда переговоров с ЕС по присоединению к договору о свободной торговле.
Комиссия по торговой политике ЕС, состоящая из 27 стран-членов организации, приняла 29-го февраля 2012 года единогласное решение о начале переговоров с Арменией по соглашению "О глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли". Благодаря соглашению Армения получит возможность диверсифицировать структуру экспорта и на благоприятных условиях выйти на европейский рынок. Завершение переговоров намечено на ноябрь-декабрь 2013 года.