Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունը գործադրում է բոլոր անհրաժեշտ ջանքերը, ինչպես պաշտոնական, այնպես էլ ոչ պաշտոնական, որպեսզի իրանական 52 անուն ապրանքատեսակների համար սահմանված էմբարգոն չտարածվի Հայաստանի վրա: Այդ մասին դեկտեմբերի 26-ին Երևանում ամփոփիչ մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: Սակայն, նրա խոսքով, դա բավական բարդ է անել, քանի որ, եթե երկիրը կիրառում է ինչ-որ ռեժիմ, ապա դա վերաբերվում է բոլոր գործընկերներին: «Շատ բարդ է առանձնահատուկ վերաբերմունք ստանալ առանձին երկրի համար»,- ասել է նա:
Միաժամանակ, ինչպես հաղորդել է նախարարը, աշխատանքներ են տարվում մասնավոր բիզնեսի հետ այդ արտադրանքի ներկրման այլընտրանքային աղբյուրներ որոնելու համար, մասնավորապես, ԵՄ և ԱՊՀ երկրներից:
Նոյեմբերի սկզբին Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը դադարեցրել է 52 անվանում ապրանքատեսակների արտահանումը արտերկիր, որի պատճառով շուրջ երկու շաբաթ ընդհատվել է պոլիմերային հումքի (պոլիէթիլեն, պոլիպրոպիլեն, պոլիստիրոլ) ներկրումը Հայաստան, ինչը խիստ բացասաբար է անդրադարձել հատկապես սննդարդյունաբերության և գյուղատնտեսության ոլորտների վրա։
Նա նաև հաղորդել է, որ հանդիպում է անցկացրել հայ ձեռնարկատերերի հետ և նրանք հաղորդել են, որ արդեն գտել են անհրաժեշտ հումքի այլ մատակարարների: «Դա առավել ճիշտ մոտեցում է` ունենալ պահեստային այլընտրանքներ, չնայած նրան, որ կարող են լինել որոշ գնային փոփոխություններ, բայց չեմ կարծում, որ դա զգալիորեն կանդրադառնա գնային քաղաքականության վրա»,- հավելել է Դավթյանը:

Министерство экономики Армении предпринимает все необходимые усилия, как официальные так и не официальные, для того, чтобы эмбарго на 52 наименований иранской продукции на распространялось на Армению. Об этом 26 декабря на итоговой пресс-конференции в Ереване сообщил министр экономики Армении Тигран Давтян. Однако, по его словам, это достаточно трудно сделать, поскольку, если страна применяет какой-либо режим, то это касается всех ее партнеров. «Получить особое отношение к отдельной стране очень трудно», – подчеркнул он.
Одновременно, как сообщил министр, ведутся рабы с частным бизнесом для поиска альтернативных источников импорта этой продукции, в частности, из стран ЕС и СНГ.
В начале ноября Иран прекратил экспорт 52 наименований продукции в Армению с целью поддержать национального производителя. В частности, были прекращены поставки пшеницы, скота, мяса, кормов, полимеров и др.
Он также сообщил, что провел встречу с армянскими предприятиями, и они сообщили, что уже нашли других поставщиков необходимого сырья. «Это наиболее правильный подход – иметь запасные альтернативы, несмотря на то, что могут быть некоторые ценовые изменения, но не думаю, что это значительно скажется на ценовой политике», – добавил Давтян.