8 Հունվար 2013 - 10:11 AMT
«ՎիմպելԿոմ Լտդ.» ընկերությունների խմբի «ԱՊՀ» բիզնես միավորը հայտարարել է Սերգեյ Զակուրաևին «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի բջջային կապի բլոկի տնօրենի պաշտոնում նշանակելու մասին, որը Հայաստանում կապի ծառայություն է տրամադրում Beeline ապրանքանիշի ներքո:
Ինչպես հաղորդում է «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի մամլո ծառայությունը, Զակուրաևը ձեռնամուխ կլինի իր պարտականություններին 2013-ի հունվարի 14-ից:
Մեկնաբանելով Զակուրաևի նշանակումը` ԱՊՀ երկրներում բիզնեսի զարգացման հարցերով «ՎիմպելԿոմ Լտդ.» խմբի փոխնախագահ Դմիտրի Կրոմսկին նշել է, որ Վրաստանում Beeline-ը նրա ղեկավարությամբ շարունակել է շուկայում վստահ աճը և իր դիրքերի ամրապնդումը: «Նոր ռազմավարության համաձայն, «ԱրմենՏելի» բջջային բիզնեսին հատկացվել է ընկերության առանձին բաժին` այդ հատվածում ֆոկուսն ուժեղացնելու նպատակով: Ես համոզված եմ, որ Սերգեյի փորձը, որը ձեռք է բերվել Beeline-ի ներկայության չորս երկրների բիզնեսի տարբեր ոլորտներում, դրական ազդեցություն կունենա Հայաստանում անլար կապի ծառայությունների զարգացման վրա»,- ասել է փոխնախագահը:
Իր հերթին Զակուրաևը համոզմունք է հայտնել, որ ընկերության բիզնեսի կոնկրետ հատվածներում հստակ կենտրոնացման շնորհիվ կհաջողվի «թարմ գաղափարներ ներմուծել համաշխարհային չափանիշների մակարդակում ծառայություն կառուցելու համար»:
Սերգեյ Զակուրաևը ծնվել է Ստավրոպոլում 1974-ին: 1995-ին ավարտել է Ստավրոպոլի Բարձրագույն ավիացիոն-ինժեներային ուսումնարանը, կրթությունը շարունակել ՌԴ կառավարությանն առընթեր Ժողովրդական տնտեսության ակադեմիայում:
2003-ի հուլիսին Զակուրաևը «ՎիմպելԿոմ»-ում զբաղեցրել է Ռուսաստանի Հարավային շրջանում «Բիլայնի» առևտրային տնօրենի պաշտոնը: 2008-ի հոկտեմբերին նշանակվել է GTel-Mobile-ի առևտրային տնօրեն, 2011-ի փետրվարին զբաղեցրել է Ուզբեկստանում «Բիլայնի» տարածաշրջանային զարգացման հարցերով տնօրենի պաշտոնը, 2011-ի դեկտեմբերի` գլխավորել Beeline-ը Վրաստանում:

Бизнес-единица «СНГ» группы компаний «ВымпелКом Лтд.» объявила о назначении Сергея Закураева на должность директора блока мобильной связи ЗАО «АрменТел», предоставляющего услуги связи под торговой маркой Beeline в Армении.
Как сообщает пресс-служба ЗАО «АрменТел», Сергей Закураев приступит к своим обязанностям с 14-го января 2013 года.
Комментируя назначение Закураева, вице-президент по развитию бизнеса в странах СНГ группы «ВымпелКом Лтд.» Дмитрий Кромский, отметил, что Beeline под его руководством в Грузии продолжил уверенный рост и укрепление своих позиций на рынке. «Согласно новой стратегии, мобильный бизнес «АрменТел» был выделен в отдельный блок компании с целью усиления фокуса на этот сегмент. Я уверен, что опыт Сергея, приобретенный в разных областях бизнеса в четырех странах присутствия Beeline, окажет позитивный эффект на развитие услуг беспроводной связи в Армении», – сказал вице-президент.
В свою очередь Закураев высказал уверенность, что благодаря четкому фокусу на конкретных сегментах бизнеса компании удастся «внести свежие идеи в построение сервиса на уровне мировых стандартов».
Сергей Закураев родился в Ставрополе в 1974 году. В 1995 году с отличием закончил Ставропольское Высшее авиационно-инженерное училище, продолжив образование в Академии народного хозяйства при Правительстве РФ.
Управленческая карьера Закураева началась в 1999 году на позиции коммерческого директора в ЗАО «СтавТелеСот», где под его руководством были созданы дирекции по продажам, маркетингу, обслуживанию абонентов, разработке продуктов и связям с общественностью.
В июле 2003 года Сергей Закураев пришел в «ВымпелКом» на должность коммерческого директора Южного региона «Билайн» в России. Затем он последовательно возглавлял Ставропольский филиал и филиал в Ростове-на-Дону. В октябре 2008 года он был назначен коммерческим директором GTel-Mobile – совместного предприятия ОАО «ВымпелКом» и GTel во Вьетнаме. В феврале 2011 года Сергей занял пост директора по региональному развитию «Билайн» в Узбекистане, а в декабре 2011 года возглавил Beeline в Грузии.
Сергей Закураев удостоен высшей корпоративной награды «ВымпелКом» – «Бриллиантовая пчела». Женат, воспитывает двоих сыновей.