10 Հունվար 2013 - 09:00 AMT
Տիգրան Սարգսյան. Heritage Foundation-ում ՀՀ դիրքի բարելավումը կարևոր է երկրի ներդրումային գրավչության համար
2013-ին ՀՀ կառավարությանը, ինչպես 2012-ին, լարված աշխատանք է սպասում: Այս մասին հունվարի 10-ին կառավարության նիստի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «Անհրաժեշտ է, որպեսզի լավատեսությամբ նայենք ապագային, առավել ևս, որ 2012-ին դրա համար լուրջ հիմքեր են ստեղծվել»,-ընդգծել է նա:
Այս առնչությամբ նա հավելել է, որ Wall Street Journal-ի հետ համատեղ Heritage Foundation-ի հրապարակած զեկույցում Հայաստանի դիրքի բարելավումը ևս լավատեսական հիմքեր է ստեղծում նրա համար, որպեսզի բարեփոխումները շարունակվեն 2013-ին: «Սա կարևորագույն ինդեքս է, որը գտնվում է ներդրողների ուշադրության կենտրոնում: Բնականաբար այս ինդեքսի բարելավումը մեզ համար նույնպես ունենալու է էական նշանակություն»,- ընդգծել է նա:
«Տնտեսական ազատության ինդեքս-2013-ում» ԱՊՀ երկրներից Հայաստանը զիջում է միայն Վրաստանին: Հայաստանը գտնվում է 38-րդ տեղում` հնարավոր 100-ից ստանալով 69.4 միավոր, Վրաստանը` 21-րդ, Թուրքիան` 69-րդ, Ադրբեջանը` 88-րդ, Իրանը` 168-րդ տեղում:
19-րդ անգամ անընդմեջ Հոնկոնգը ճանաչվել է աշխարհի ամենաազատ տնտեսություն ունեցող տարածքը: Հոնկոնգի «տնտեսական ազատության ինդեքսը» զեկույցի հեղինակները հնարավոր 100-ից գնահատել են 89,3:
Երկրորդ հորիզոնականում է Սինգապուրը` 88 միավորով: 80 միավորը գերազանցող հնգյակում են նաև Ավստրալիան, Նոր Զելանդիան. Շվեյցարիան: Գերմանիան 19-րդ հորիզոնականում է` 72.8 միավորով:
Չինաստանը 136-րդ հորիզոնականում է, Ռուսաստանը` 139-րդ: Նշենք, որ հետազոտությունում ներառված է եղել 177 երկիր:
Վարկանիշը կազմելիս հաշվի են առնվում մի շարք գործոններ` կոռուպցիայի գործոնը, ներդրումների համար բաց լինելու մակարդակը, տնտեսական և առևտրային ազատությունը:

В 2013 году правительство Армении, так же, как и в 2012 году, ждет напряженная работа. Об этом 10 января на первом заседании правительства в новом году заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян. «Необходимо, чтобы мы с оптимизмом смотрели в будущее, тем более, что в 2012 году для этого были созданы серьезные основы», – подчеркнул он.
В связи с этим он добавил, что улучшение позиций Армении в докладе Heritage Foundation, опубликованном совместно с газетой Wall Street Journa,l также создает оптимистические основы для того, чтобы продолжить реформы в 2013 году. «Это один из важнейших индексов, который находиться в центре внимания инвесторов, и имеет важное значение для нас», – подчеркнул он.
Армения уступает только Грузии среди стран СНГ в «Индексе экономической свободы -2013», составленном американским Heritage Foundation совместно с газетой Wall Street Journal. Армения получила 69,4 баллов из 100 возможных и расположилась на 38-ой строчке в группе стран с умеренно свободной экономикой.
Грузия, расположившаяся на 21-ом месте (72,2 балла), показала самый большой рост в «Индексе экономической свободы -2013», наряду с Эстонией и Польшей. Турция на 62-ом месте с 62,9 балла.
Казахстан (68-я строчка, 63 балла), Азербайджан (88-я позиция, 59,7 балла), Киргизия (89-е место, 59,6 балла), Таджикистан (131-я позиция, 53,4 балла).
Территорией с самой свободной экономикой в мире в 19-ый раз признан Гонконг. «Индекс экономической свободы» Гонконга авторы доклада оценили в 89,3 балла из 100 возможных.
На втором месте – Сингапур (88 баллов). В пятерку лидеров, чьи показатели превышают 80 баллов, также вошли Австралия, Новая Зеландия и Швейцария. За ними идут Канада, Чили, Маврикий, Дания и США. Крупнейшая европейская экономика – Германия – на 19-й строчке с 72,8 баллами.
Китай оказался на 136-м месте, Россия – на 139-м среди 177 стран и территорий мира, охваченных исследованием. Отсутствие экономических свобод эксперты зафиксировали в Беларуси (154-е место, 48 баллов), Украине (161-место и 46,3 балла), Узбекистане (162-е место, 46 баллов), а также в Иране (168 место, 43,2 балла).
Самую низкую, 177-ю позицию, в рейтинге имеет КНДР – у страны всего 1,5 балла.
Данный рейтинг ежегодно составляется специалистами на основе расчетов по десяти основным категориям, учитывающим степень экономических и торговых свобод, инвестиционной открытости, вмешательства государства в экономику, фактор коррупции и т.д.