11 Հունվար 2013 - 09:50 AMT
Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարությունը Համաշխարհային բանկի հետ միասին իրագործում է «Համայնքների գյուղատնտեսական ռեսուրսների կառավարման և մրցունակության» հնգամյա ծրագիրը: Ծրագիրը (2011-2015) նպատակ ունի աջակցել անասնապահական ուղղվածություն ունեցող համայնքներին անասնապահական առավել մրցունակ և կայուն համակարգերի ստեղծման հարցում:
«Հայաստանում անասնապահության ոլորտը մեծ պոտենցիալ ունի, որը ողջ ծավալով չի օգտագործվում»,- հունվարի 11-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Գյուղատնտեսական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» պետական հիմնարկի տնօրեն Գագիկ Խաչատրյանը: Նա նաև հաղորդել է, որ Հայաստանում 350 հազար ֆերմերային տնտեսություններից 250 հազարն ընդգրկված են անասնապահության ոլորտում:
Նրա խոսքով, Հայաստանի լեռնային շրջանների հեռավոր արոտավայրերը գրեթե չեն օգտագործվում, իսկ գյուղերի մոտ գտնվող արոտավայրերը ծանրաբեռնված են, որի արդյունքը ցածր արտադրողականությունն է: Դրա հետ կապված փորձագետը պարզաբանել է, որ հեռավոր արոտավայրեր տանող ճանապարհները դժվարանցանելի են, ուստի ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է այդ ճանապարհների բարեկարգումը, համապատասխան ենթակառուցվածքների ստեղծումը: Կստեղծվեն նաև կաթի ընդունման և վերամշակման կետեր:
Ինչպես հաղորդել է Գագիկ Խաչատրյանը, ծրագրի շրջանակներում 55 համայքներից 54-ում ստեղծվել են սպառողական կոոպերատիվներ, որոնք զբաղվում են համայնքներից արոտավայրերի, գյուղտեխնիկայի վարձակալությամբ, ստեղծվում են ոչ մեծ վերամշակող արտադրություններ, տարվում են այլ աշխատանքներ:
Առաջարկվող ծրագրի տևողությունը 5 տարի է, ընդհանուր արժեքը նախատեսվում է 21.3 մլն դոլար, որից 16.0 մլն դոլարը` Համաշխարհային բանկի Միջազգային զարգացման ընկերակցության (IDA) վարկ, իսկ 3,5 մլն դոլարը` ՀՀ կառավարության և 1,8 մլն դոլար շահառուների համաֆինանսավորում: Վարկային միջոցները տրամադրվել են արտոնյալ պայմաններով 0,75 տոկոս տարեկան տոկոսադրույքով 20 տարի մարման ժամկետով: Դրանցից 10 տարին` արտոնյալ:

11 Январь 2013 - 09:12 AMT
Министерство сельского хозяйства Армении совместно с Всемирным банком реализует пятилетнюю программу «Управление сельскохозяйственными ресурсами общин и конкурентоспособность». Программа (2011-2015 гг) направлена на повышение производительности в скотоводческих хозяйствах, увеличение реализации животноводческих продуктов, а также на повышение уровня управления пастбищами в 55 общинах областей Армении.
«Сфера животноводства в Армении имеет большой потенциал, который используется не в полном объеме», – заявил 11 января на пресс-конференции в Ереване директор госучреждения «Офис реализации сельхозпрограмм» Гагик Хачатрян. Он также сообщил, что из 350 тыс. фермерских хозяйств в Армении 250 тыс. заняты в сфере животноводства.
По его словам, в Армении дальние пастбища в горных общинах почти не используются, тогда как пастбища, расположенные вблизи деревень, перегружены, результатом чего является низкая производительность. В связи с этим эксперт пояснил, что дороги, ведущие к этим отдаленным пастбищам, труднопроходимы, поэтому в рамках программы предполагается и благоустройство этих дорог, создание соответствующих инфраструктур. Будут созданы также пункты приема и переработки молока.
Как сообщил Гагик Хачатрян, в рамках программы уже в 54 общинах из 55 созданы потребкооперативы, которые занимаются арендой у общин пастбищ, сельхозтехники, создаются небольшие перерабатывающие производства, ведутся иные работы.
Общая стоимость кредитной программы составляет 21,33 млн долларов, 16 млн. из которых предоставит ВБ, а 5,33 млн. долларов будут софинансированы правительством Армении. Кредитные средства предоставлены на льготных условиях с годичной процентной ставкой в 0,75 % сроком на 20 лет, 10 лет из которых – льготные.