ԱՄՆ-ը դեֆոլտ է սպասում փետրվարի կեսին, եթե կոնգրեսն առաջիկայում չպայմանավորվի պետական պարտքի վերին շեմի հարցի շուրջ, հայտարարել է ֆինանսների նախարար Թիմոթի Հայթները:
ԱՄՆ-ում պետական պարտքի վերին շեմը տվյալ պահին կազմում է 16.394 տրիլիոն դոլար, վերջին անգամ այն բարձրացել է 2012-ի հունվարի վերջին: Երկիրը հաղթահարել է այդ շեմը 2012-ի դեկտեմբերին, սակայն ֆինանսների նախարարությունը միջոցներ է ձեռնարկել, որոնք անհրաժեշտ են պարտքի սպասարկումը շարունակելու համար:
«ԱՄՆ-ը կարող է զրկվել իր պարտականությունները սպասարկելու հնարավորությունից արդեն փետրվարի կեսից կամ մարտի սկզբից: Ներկա պահին ֆինանսների նախարարությունն աննախադեպ միջոցներ է ձեռնարկում դեֆոլտից խուսափելու համար»,- ասվում է նախարարի կողմից ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Ջոն Բոներին ուղղված նամակում:

США ожидает дефолт к середине февраля, если конгресс не договорится по вопросу о потолке госдолга в ближайшее время, заявил министр финансов Тимоти Гайтнер.
Потолок госдолга в США на данный момент составляет 16,394 триллиона долларов, в последний раз он повышался в конце января 2012 года. Страна преодолела этот потолок 31 декабря 2012 года, однако Минфин принял меры, необходимые для продолжения обслуживания долга. Договоренности о поднятии потолка администрация и конгресс США должны достигнуть до 1 марта, в противном случае страна не сможет платить по своим обязательствам.
"США могут лишиться возможности обслуживать свои обязательства уже с середины февраля или начала марта. В настоящее время Минфин предпринимает беспрецедентные меры, чтобы избежать дефолта", – говорится в письме, направленном министром спикеру палаты представителей Джону Бонеру.
Гайтнер призвал республиканцев в конгрессе как можно быстрее приступить к обсуждению этого вопроса и поднять потолок госдолга без промедлений, передает агентство ПРАЙМ.