Հայաստանից Ռուսաստան ձկան արտահանման ծավալները տարեց տարի աճում են: Ինչպես հաղորդել է հունվարի 17-ին Երևանում մամլո ասուլիսում Հայաստանի ձկնաբույծների միության նախագահ Արթուր Աթոյանը, եթե 2009-ին Հայաստանից Ռուսաստան է արտահանվել շուրջ 800 տոննա, 2010-ին` 200 տոննայով ավելի, ապա 2011-ին այդ ցուցանիշը եղել է 1200 տոննայից ավելի, իսկ 2012-ին այն կազմել է շուրջ 1400 տոննա: Ընդհանուր առմամբ, 2012-ի ընթացքում հանրապետությունում արտադրվել է շուրջ 8000 տոննա ձուկ:
Սակայն հայ արտադրողները բախվում են մի շարք խնդիրների արտադրանքը ռուսական շուկա առաքելու ժամանակ: Այսօրվա դրությամբ 1 կգ իշխանը ռուսական շուկայում վաճառվում է 520-560 ռուբլիով (շուրջ 6500 դրամ), որից 30 տոկոսն ընկերության շահույթն է, որը ներկրման իրավունք ունի, շուրջ 25 տոկոսը` իրացման կետի շահույթը: Ուստի հայ արտադրողի համար տնտեսապես շահավետ չէ առաքել այն այդքան ցածր գնով, որպեսզի կարողանա մրցել հարևան երկրների հետ:
Միությունը դիմել է Հայաստանի կառավարությանը, որպեսզի աջակցություն ստանա պետական մակարդակում արտահանման գործընթացը կազմակերպելու մեջ, որպեսզի հայ ձկնաբույծների արտադրանքը մրցունակ լինի ռուսական շուկայում:

17 Январь 2013 - 10:25 AMT
Объемы экспорта рыбы из Армении в Россию растут из года в год. Как сообщил 17 января на пресс-конференции в Ереване председатель Союза рыбоводов Армении Артур Атоян, если в 2009 году из Армении в Россию было экспортировано порядка 800 тонн, в 2010 году – на 200 тонн больше, то в 2011 году этот показатель был больше 1200 тонн, а вот в 2012 году он составил порядка 1400 тонн. В целом же за 2012 году в республике, по его словам, было произведено порядка 8000 рыбы.
Однако армянские производители встречаются с рядом проблем при поставке продукции на российский рынок. На сегодняшний день 1 кг форели на российском рынке продается по 520-560 рублей (порядка 6500 драмов), из которых, как пояснил Артур Атоян, 30% – прибыль компании, имеющей разрешение на ее импорт, порядка 25% – прибыль непосредственно точки реализации. Поэтому для армянского производителя становиться экономически невыгодно поставлять ее по такой низкой цене, чтобы суметь конкурировать с другими соседними странами.
Союз обратился к правительству Армении, чтобы получить содействие в организации процесса экспорта на госуровне для того, чтобы продукция армянских рыбоводов была бы достаточно конкурентоспособной на российском рынке.