21 Հունվար 2013 - 10:16 AMT
Լյուքսեմբուրգի վարչապետ Ժան Կլոդ Յունկերը որպես Եվրախմբի ղեկավար հունվարի 21-ին իր լիազորությունները կհանձնի Նիդերլանդների ֆինանսների նախարար Ջերոեն Դիյսելբլեմին, ՌԻԱ Նովոստիին հաղորդում է աղբյուրը Եվրախորհրդարանում:
«Սպասվում է, որ դա տեղի կունենա այսօր այս տարվա մեջ Եվրախմբի առաջին նիստում»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը: Ինչպես հայտարարել է ավելի վաղ 58-ամյա Յունկերը, նա պլանավորում է լքել պաշտոնը 2013-ի պաշտոնից ոչ ուշ: Դրա հետ մեկտեղ նրա մանդատը, որը սպառվել է 2012-ի հուլիսին, երկարացվել է 2,5 տարով:
Յունկերը զբաղեցրել է Եվրախմբի ղեկավարի պաշտոնը 2005-ին և ղեկավարել խորհուրդը եվրագոտու պարտքային ճգնաժամի ընթացքում: Շուկաները Եվրախմբի վրա են դնում տարածաշրջանը ճգնաժամից դուրս բելու պատասխանատվության զգալի ծավալը:

Премьер-министр Люксембурга Жан-Клод Юнкер передаст 21 января свои полномочия как руководителя Еврогруппы – совета министров финансов 17 стран зоны евро – министру финансов Нидерландов Джероену Дийссельблему, сообщил РИА Новости источник в Европарламенте.
"Ожидается, что это произойдет сегодня на первом в новом году заседании Еврогруппы", – сказал собеседник агентства. Как заявлял ранее 58-летний Юнкер, он планирует покинуть пост не позднее начала 2013 года. Вместе с тем его мандат, истекавший в июле 2012 года, был продлен на два с половиной года.
Юнкер занял пост главы Еврогруппы в 2005 году, задолго до глобального финансово-экономического кризиса, и управлял советом на протяжении растянувшегося долгового кризиса еврозоны. Рынки возлагают на Еврогруппу значительный объем ответственности за вывод региона из кризиса.