Անկարայում մտադիր են կարգավորել քուրդ-ապստամբների հետ հակամարտությունը՝ միևնույն ժամանակ խոչընդոտներ չստեղծելով նրանց համար, ովքեր կորոշենն հեռանալ Թուրքիայից, երեքշաբթի օրը հայտարարել է երկրի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, փոխանցում է «Ինտերֆաքսը»:
«Եթե չեք ցանկանում ապրել այս երկրում, ապա կարողեք հեռանալ ցանկացած այլ երկիր: Մենք դա երաշխավորում ենք»,- քուրդ ապստամբներին է դիմել վարչապետը՝ հերթական անգամ կոչ անելով վայր դնել զենքը:
Նախորդ շաբաթ թուրք վարչապետը հայտարարել էր, որ թուրքական բանակը կշարունակի պայքարել քուրդ ապստամբների դեմ այնքան ժամանակ, քանի դեռ նրանք վայր չեն դրել զենքը:

22 Январь 2013 - 17:12 AMT
"Если вы не хотите жить в этой стране, вы свободны поехать в любую другую страну. Мы вам это гарантируем", – обратился премьер к курдским мятежникам, в очередной раз призвав их сложить оружие.
На прошлой неделе турецкий премьер заявил, что турецкая армия продолжит бороться с курдскими мятежниками до тех пор, пока они не сложат оружие.
"До тех пор пока эти террористы не сложат оружие, наши силы безопасности продолжат боевые операции", – сказал он в Анкаре.
При этом премьер подчеркнул, что готов к переговорам с теми из мятежников, кто готов прекратить вооруженное сопротивление.