27 Նոյեմբեր 2025 - 10:40 AMT
Բիշքեկում Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության՝ ՀԱՊԿ–ի անվտանգության խորհրդի սահմանափակ կազմով նիստը, որին մասնակցում է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, անցել է փակ կազմով, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Ավելի վաղ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտնել էր, որ Ռուսաստանի ղեկավարն իր ելույթում կներկայացնի ՀԱՊԿ-ում ՌԴ նախագահության հիմնական ուղղությունները։
Հունվարի 1–ից նախագահությունը ՀԱՊԿ–ում անցնում է ՌԴ–ին։
Բիշքեկում կայացած գագաթնաժողովից հետո ՀԱՊԿ անդամ երկրների առաջնորդներն ընդունել են կազմակերպության` 2026-2030 թվականների ռազմական համագործակցության զարգացման ծրագիրը։ Այս մասին ասվում է Բիշքեկում կայացած գագաթնաժողովից հետո ընդունված հռչակագրում։
Փաստաթղթում նշվում է, որ ՀԱՊԿ երկրները մտադիր են շարունակել զարգացնել հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերն ու միջոցները՝ դրանց բարձր մարտունակությունը բարձրացնելու նպատակով։

В Бишкеке состоялось заседание Совета безопасности Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) в ограниченном составе, в котором принял участие президент России Владимир Путин, сообщает ТАСС.
Ранее помощник президента Юрий Ушаков заявил, что российский лидер в своем выступлении обозначит приоритеты будущего председательства России в ОДКБ, которое начнется 1 января.
По итогам саммита лидеры стран-членов приняли Декларацию, в которой утверждается программа развития военного сотрудничества ОДКБ на 2026–2030 годы. В документе говорится о намерении продолжать развитие сил и средств коллективной безопасности для повышения их боеспособности.