1960թ սեպտեմբերին Ֆրանսիան Մալիի հանրապետությանն անկախություն շնորհեց: Նույն տարում անկախացան գրեթե բոլոր մյուս գաղութները: Եվ այստեղ հասկանալի դարձավ, որ սովորեցնելը սովորեցրել են, սակայն գործընթացը մինչև վերջ չի տարվել: Գրեթե միանգամից սկսվեց միջցեղային և միջկրոնական պատերազմ: Իսկ եթե հաշվի առնել այն, որ Աֆրիկայում բավարար քանակությամբ զենք կար, ապա Մալիիի ներկայիս իրադարձություններիը միանգամայն բնական են ճիշտ այնպես, ինչպես մինչ այդ Սոմալիում, Եթովպիայում, Ռուանդայում, Նիգերիայում: Ցուցակը կարելի է շարունակել. աֆրիկյան ցանկացած պետությունում բազմաթիվ խնդիրներ կան ՝ աղքատություն, սով, հիվանդություններ: Հենց դրանք են հիմնականում դառնում պատերազմների պատճառ: Հավելենք նաև կրոնական գործոնը, որը վերջին տարիներին գերակա է դարձել:
Մալիի բնակչության 90 տոկոսը սունի-մահմեդականներ են՝ իրենց հավատքում աֆրիկյան և հեթանոսական բնույթի հավատալիքներով, 3 տոկոսը՝ կաթոլիկ-քրիստոնյաներ, 2 տոկոսը՝ տարբեր բողոքական ուղղությունների քրիստոնյաներ, 5 տոկոսը՝ աֆրիկյան ցեղային հավատալիքների կրողներ: Մալիի բնակչությունն իրեն համարում է խորը կրոնական հավատ ունեցող և հպարտանում են դրանով: Մալին պաշտոնապես համարվում է «աշխարհիկ մահմեդական պետություն»:
Իսլամիստները Աֆրիկայում ևս մնում են իսլամիստներ: Նախորդ տարի նրանք ոչնչացին Թիմբուքտուն: Հիշեցնենք, որ վերջինս հանդիսանում է ՅՈւՆԵՍԿՈՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության օբյեկտ, որտեղ տեղակայված են մահմեդական սրբերի հնագույն դամբարանները, որոնք պաշտամունքային են իսլամում սուֆիզմի հետևորդների համար: «Ալ-Քաիդայի» հետ կապված «Անսար Դին» խմբավորումը դավանում է իսլամիզմի ֆունդամենտալիստական ձևին և սրբերի պաշտամունքը համարում են կռապաշտություն: Խմբավորման անդամներն արդեն կործանել են Թիբուքտուի մի քանի հինավուրց դամբարաններ: ՄԱԿ-ի ԱԽ-ը քննադատել է դամբարանների ոչնչացումը՝ նախազգուշացնելով, որ գործը կարող է փոխանցվել Հաագայի Միջազգային քրեական դատարանին: Թիմբուքտուն կոչվում է «333 սրբերի քաղաք»: Մահմեդականները, որոնք դավանում են իսլամի ավանդական ճյուղեր, մասնավորապես, սուֆիաները, սրբերի պաշտամունքը նորմալ են համարում:
Սահարայի գրեթե անմարդաբնակ հատվածը նախ գրավվել էր Քադդաֆիի ռեժիմի անկումից հետո Լիբիայից փախուստի դիմած քոչվոր-տուարեգների կողմից: Հետո վերջիններս ստիպված էին նահանջել արմատական իսլամիստների դեմ պայքարում: Խմբավորումները, որոնք կապված են «Ալ-Քաիդայի» հետ, նախորդ տարվա ապրիլից վերահսկվող տարածքներում թալիբների սցենարով շարիաթ են հաստատում՝ ոչնչացնելով հին հուշարձանները, արգլելով արևմտյան կենսակերպը և հրապարակայնորեն մահապատժի ենթարկելով նրանց, ովքեր հրաժարվում են հնազանդվել:
Հենց այն մտավախությունների պատճառով, որ Մալին ֆրանսիական շահերի տարածաշրջանում կդառնա երկրորդ Աֆղանստան, Ֆրանսուա Օլլանդը ներխուժման որոշում կայացրեց: Հրամանը տրվել է 5 օր առաջ՝ առանց խորհրդարանի հետ համաձայնեցվելու, ինչը Սահմանադրության շրջանակներում է: Իր համբավը կորցնող Ֆրանսիայի նախագահը, որին հակառակորդները մեղադրում են անվճռականության մեջ, առաջին անգամ դրսևորեց իրեն որպես գերագույն հրամանատար:
«Եթե ես այդ որոշումը չկայացնեի, ապա չափազանց ուշ կլիներ, երկիրն ամբողջությամբ կգրավվեր ահաբեկիչների կողմից, որոնք այնտեղ կհաստատեին իրենց բարքերն ու կկարողանային իրենց ազդեցությունը տարածել տարածաշրջանի հարևան պետությունների վրա: Այս որոշումն օրինական է. այն ընդունվել է ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի որոշումների և միջազգային օրենքի շրջանակներում»,-հայտարարել է Օլլանդը:
Մալիի ահաբեկիչներին հարվածելը ֆրանսիացի զինվորականները կոչել են «Սերվալ»: Առաջին մարտերը սկսվել են երկրի մայրաքաղաք Բամակոյից 400կմ դեպի հյուսիս: Այդ տարածքներն արդեն մեկ տարի է չեն կառավարվում հյուսիսաֆրիկայն երկրի իշխանությունների կողմից:
«Մեզ դիմակայում են ամենադաժան, ֆանատիկ և լավ կազմակերպված ահաբեկչական խմբավորումները: Մենք հենց ամենասկզբից էլ գիտեինք, որ օպերացիան հեշտ չի լինելու: Մեր դեմ պայքարում են հազարից ավելի լավ զինված գրոհայիններ»,-հայտարարել է Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանը:
Մալիում արդեն բնակեցվել են մոտ 800 ֆրանսիացի զինվորականներ, առաջիկայում կոնտինգենտը կհասնի մինչև 2.5 հազարի: Ֆրանսիական զորքերին օգնության կհասնեն հարևան աֆրիկյան պետությունների ԶՈւ-ը: ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներն արդեն ապահովում են տրանսպորտն ու հեռահաղորդակցումը:
Մալիում ռազմական օպերացիայի իրականացումը ՄԱԿ-ը հիմնավորում է նրանով, որ ներկայումս անհնար է բանակցություններ վարել զինված խմբավորումների հետ: Այս մասին երեքշաբթի օրը լրագրողներին է հայտնել համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը:
Իրավիճակը Մալիում սրվել է վերջին շաբաթներին. ծայրահեղական խմբավորումների գրոհայինները հարձակումներ են սկսել երկրի կենտրոնում տեղակայված կառավարական զորքերի դիրքերի վրա: Հունվարի 10-ին Մալիի զորքերին օգնության են շտապել ֆրանսիացի զինվորականները: Ներկայումս երկրի տարածքում գտնվում են մոտ 2 հազար ֆրանսիացի զինծառայողներ: Օպերացիային արդեն մասնակցում են նաև ԷԿՕՎԱՍ-ի անդամ-պետությունները:
Ինչպես հայտնի է, հակամարտությունը Մալիում սկսվել է 2012թ գարնանը, երբ մի խումբ զինվորականներ ապստամբել էին Բամակոյում: Խառնաշփոթից օգտվել էին տուարեգներն ու իսլամիստների զինված խմբավորումները, որոնք գործում էին երկրի հյուսիսում: Նրանք արագ իրենց վերահսկողության տակ են վերցրել և շարունակում են պահպանել հսկայական տարածք՝ Թիմբուքտու կենտրոնով:
Ներկայումս Բամակոյի իշխանությոններին դիմակայում են ծայրահեղական դաշինքի գրոհայինները:
Մինչ այդ, Եվրամիությունը կֆինանսավորի ԷԿՕՎԱՍ-ի կոնտինգենտի տեղակայումը Մալիում: Նախագիծը կարժենա 50 մլն եվրո: Ընդհանուր առմամբ, Մալիում երկրի հյուսիսը գրաված իսլամիստների դեմ կառավարական բանկին աջակցելու համար 5800 աֆրիկյան զինվորների տեղակայման առաքելությունը կարժենա առնվազն 500 մլն դոլար: 2012թ դեկտեմբերին ԵՄ-ն արդեն 20 մլն եվրո էր տրամադրել փախստականներին: Դրանից հետո իրավիճակը վատացել է: Իսլամիստ գրոհայինների և Մալիի բանակի միջև մարտերը մոտեցել են երկրի հարավին, ինչը լրացուցիչ օգնություն է պահանջում: Այդ պատճառով որոշում է կայացվել ևս 20 մլն եվրո տրամադրել: Գումարը կծախսվի 150 հազար մարդու համար պարենմթերք և առաջին անհրաժեշտության իրեր ձեռք բերելու համար: Նախորդ տարի ԵՄ-ը այս աֆրիկյան պետությանը տրամադրել էր 11 մլն եվրո արժողությամբ օգնություն:

22 Январь 2013 - 21:07 AMT
В сентябре 1960 года Франция предоставила независимость республике Мали. В том же году независимость получили почти все бывшие колонии. И тут стало понятно, что учить-то учили, но плохо. Почти сразу началась межплеменная и межконфессиональная война. А если учесть то, что оружия в Африке более чем достаточно, то нынешние события в Мали вполне естественны, равно как до этого и в Сомали, в Эфиопии, Руанде, Нигерии. Список можно продолжить – в любой африканской стране есть масса проблем: нищета, голод, болезни. Именно это и становится в основном причиной войн на черном континенте. Добавим и религиозный фактор, который в последние годы стал доминирующим.
90 % населения Мали — мусульмане-сунниты с элементами языческих верований африканского толка в их религии; 3 % — христиане-католики; 2 % — христиане различных протестантских направлений, и 5 % — приверженцы африканских верований в бесов, духов и идолов. Малийцы считают себя глубоко религиозной нацией и гордятся этим, тем не менее, официально Мали считается «светским мусульманским государством».
Исламисты они и в Африке исламисты. В прошлом году они уничтожили Тимбукту. Напомним, что Тимбукту является объектом Всемирного наследия ЮНЕСКО, и там находятся древние усыпальницы мусульманских святых, которым поклоняются последователи суфизма в исламе. Связанная с "Аль-Каидой" группировка "Ансар Дин" исповедует фундаменталистскую форму ислама, считающую культ святых проявлением идолопоклонства. Ее члены уже разрушили несколько старинных мавзолеев в Тимбукту. Совет безопасности ООН осудил разрушение гробниц, предупредив, что это может быть приравнено к военному преступлению. Это означает, что это дело может быть передано в Международный уголовный суд в Гааге. Прокурор суда Фату Бенсуда в воскресенье назвал разрушение памятников в Тимбукту военным преступлением. Тимбукту называют "Городом 333 святых". Идеология движения "Ансар Дин" запрещает поклонение святым, так как считает это идолопоклонством. Мусульмане, исповедующие традиционные формы ислама, в частности суфии, считают почитание святых нормальным. Почти необитаемый кусок Сахары отвоевали сначала бежавшие из Ливии после падения режима Каддафи кочевники-туареги, потом уже им пришлось отступать перед радикальными исламистами. Группировки, связанные с "Аль-Каидой", с прошлого апреля устанавливают на подконтрольных территориях шариат по сценарию талибов: уничтожают древние памятники, запрещают западный образ жизни и устраивают публичные казни для тех, кто отказывается подчиняться. Именно из-за опасений, что Мали станет вторым Афганистаном в зоне французских интересов, Франсуа Олланд и решился на вторжение. Приказ был отдан пять дней назад без согласования с парламентом, но Конституция Пятой Республики этого и не требует. Теряющий популярность президент Франции, которого соперники наперебой обвиняют в нерешительности, впервые проявил себя в роли верховного главнокомандующего. "Если бы я не принял это решение, было бы слишком поздно, страна была бы полностью захвачена террористами, которые установили бы там свои порядки и смогли бы начать влиять на соседние государства региона. Это решение законно: оно принято в рамках международного закона и решений Совета Безопасности ООН", — заявил Франсуа Олланд. Удар по исламистам в Мали французские военные назвали "Сервал" (африканская дикая кошка). Первые бои начались в 400 километрах к северу от столицы страны Бамако. Эти земли вот уже год не контролируются властями западноафриканской страны. "Нам противостоят самые жестокие, фанатичные и хорошо организованные террористические группировки. Мы с самого начала знали, что операция будет непростой. Против нас — больше тысячи вооруженных террористов", — заявил министр обороны Франции Жан-Ив Ле Дриан. В Мали уже расквартированы около 800 французских военных, в ближайшее время контингент вырастет до 2,5 тысячи человек, на помощь французам вот-вот придут войска соседних африканских стран, союзники по НАТО уже обеспечивают транспорт и коммуникации. ООН обосновывает военную операцию в Мали невозможностью в настоящее время вести диалог с вооруженными группировками, заявил журналистам во вторник генеральный секретарь всемирной организации Пан Ги Мун. Ситуация в Мали обострилась в последние недели — боевики экстремистских группировок начали нападать на позиции правительственных войск в центральной части страны. На помощь войскам в Мали 10 января прибыли французские военные. В настоящее время на территории страны находится порядка 2 тысяч французских военнослужащих. В операции также участвуют военнослужащие стран-членов Экономического сообщества западноафриканских государств (ЭКОВАС).
Как известно, конфликт в Мали разразился весной 2012 года, когда группа военных подняла вооруженный мятеж в Бамако. Путчем воспользовались туареги и вооруженные группировки исламистов, действующие на севере страны. Они быстро взяли под контроль и продолжают удерживать обширную территорию с центром в Тимбукту. В настоящее время властям в Бамако противостоят боевики экстремистского альянса, в который входят – группировки "Ансар ад-дин" ("Защитники религии") и "Аль-Каида в странах исламского Магриба", а также "Движение за единство и джихад в Западной Африке".
Между тем, Евросоюз профинансирует размещение воинского контингента Экономического сообщества стран Западной Африки (ЭКОВАС) в Мали на сумму 50 млн. евро. В целом, это миссия по размещению 5800 африканских солдат в Мали для поддержки правительственной армии в борьбе с захватившими север страны исламистами обойдется минимум в 500 млн. долларов. В декабре 2012 года ЕС уже выделял на поддержку беженцев 20 млн. евро. С тех пор ситуация ухудшилась. Бои между исламистскими боевиками и армией Мали приблизились к югу страны, что требует дополнительной помощи. Поэтому принято решение выделить еще 20 млн. евро. Деньги пойдут на продовольствие и предметы первой необходимости для 150 тыс. человек. В прошлом году ЕС предоставил этой африканской стране помощь на сумму 111 млн. евро.