23 Հունվար 2013 - 10:36 AMT
Հայաստանի իշխանությունները գյուղատնտեսության ոլորտը հայտարարել են գերակա ճյուղ, սակայն, ակնհայտ է աղքատությունը գյուղական շրջաններում ու արտագաղթը: Ավելին, առանց դրամական փոխանցումների գյուղացիներն ուղղակի «կմեռնեին սովից», նրանք արդեն խրվել են պարտքերի մեջ պետության աջակցության բացակայության պատճառով, ինչը կիրառվում է սուբսիդավորման ձևով այլ երկրներում: «Գյուղացիները չեն զգում պետության աջակցությունը, չկան սուբսիդիաներ, միայն նախընտրական շրջանում նրանց մի երկու բուռ ցորենի սերմ են բաժանում և երկու բաժակ սոլյարկա՝ սա սուբսիդավորում է թե՞ նախընտրական կաշառք»: Այս մասին այսօր ասուլիսում լրագրողներին է ասել «Ֆերմերային շարժում» ՀԿ նախագահ Սարգիս Սեդրակյանը:
Պետք է նշել, որ դեռ 2012թ. փետրվարին կառավարությունը հաստատեց ֆերմերների համար դիզվառելիքի արժեքի մի մասը սուբսիդավորման տեսքով փոխհատուցելու ծրագիրը: Ծրագրի նպատակն էր առավել մատչելի դարձնել դիզելային վառելիքը ֆերմերների համար, ինչն իր հերթին կնպաստի մշակվող հողերի ընդլայնմանը, առավել ևս, որ դիզելային վառելիքը գյուղմթերքի ինքնարժեքի կարևորագույն բաղադրիչն է: Տրամադրվող փոխհատուցման արդյունքում դիզելային վառելիքի 1 լիտրը գյուղացու համար կարժենա 350 դրամ՝ շուկայական 440 դրամի փոխարեն:
Ինչ վերաբերում է սերմերին, ապա սերմնաբուծության զարգացման ծրագրով նախատեսվում է 2010-2014թթ. էլիտային ցորենի սերմի ներկրում, ինչը 2014-ին կապահովի 3000-3500 տոննա էլիտար ցորեն, որը հետագայում կբաժանվի գյուղացիներին:
Ցորենի արտադրությունը Հայաստանում 2012-ին կազմել է մոտ 240 հազար տոննա՝ գերազանցելով նախորդ տարվա ցուցանիշը 7,7 տոկոսով: Ըստ գյուղնախարարության, աշնանացանի համար հանրապետություն է ներկրվել 640 տոննա էլիտար ցորենի սերմ, որը հատկացվել է 166 տնտեսվարող սուբյեկտների: Գյուղացիները ստացել են նաև 2741 տոննա աշնանացանի առաջին վերարտադրության ցորեն:
Այնուամենայնիվ, «Ֆերմերային շարժում» ՀԿ նախագահ Սարգիս Սեդրակյանը մի շարք խնդիրներ է տեսնում ոլորտում՝ բնական ռեսուրսների անարդյունավետ օգտագործում, պրոֆեսիոնալ կադրերի բացակայություն, իսկ գյուղնախարարության աջակցությունից, ըստ նրա, օգտվում են «օլիգարխներն ու պաշտոնյաները», անհասկանալի է, թե ինչի վրա են ծախսվում միջոցները, որ տրամադրում են միջազգային կառույցները գյուղատնտեսության զարգացման համար: «Հայաստանը զարգացած ագրարային երկիր դառնալու մեծ ներուժ ունի»,-ասել է նա: Սակայն, ճիշտ ագրարային քաղաքականության բացակայությունը հնարավարություն չի տալիս ապահվել երկրի պարենային անվտանգությունն ու գյուղացիների զբաղվածությունը:
Ոլորտի խնդիրների լուծումը Սեդրակյանը տեսնում է հեռավոր և աղքատ մարզերում կոոպերատիվների ստեղծման միջոցով, պետության կողմից շուկայականից բարձր գնով գյուղմթերքի որոշակի մասի պետմթերման երաշխավորման միջոցով, ինչը լայն կիրառում ունի միջազգային ասպարեզում, ինչպես նաև արտոնյալ վարկերի տրամադրման միջոցով ոչ պակաս քան 10 տարով և 5 տոկոս տոկոսադրույքով:

Сфера сельского хозяйства со стороны властей Армении объявлена в качестве одной из приоритетных, однако, налицо бедность в селах республики и миграция. Более того, без перечисляемых трансфертов сельчане просто «сдохли» бы с голоду, они уже погрязли в долгах перед банками из-за отсутствия содействия со стороны государства в виде субсидий, которые применяются в других странах. «Сельчанин не чувствует поддержки государства, нет субсидий, лишь в предвыборный период им раздают две горсти семян пшеницы и два стакана солярки – это субсидии или предвыборная взятка?», – сказал председатель общественной организации «Фермерское движение» Саргис Седракян.
Надо отметить, что еще в феврале 2012 года правительство Армении утвердило решение о выплате субсидий с целью компенсации части стоимости дизельного топлива для фермеров. Цель программы – повысить доступность дизельного топлива для фермеров из всех общин, что в свою очередь поспособствует значительному расширению территории обрабатываемых земель, тем более, что дизельное топливо является важнейшим компонентом себестоимости сельхозпродуктов. В результате предоставляемых субсидий литр дизтоплива обойдется фермеру в 350 драмов вместо рыночных 440 драмов.
Что же касается семян, то программа по развитию семеноводства в Армении предусматривает в период с 2010 по 2014 годы импорт семян пшеницы элитных сортов, что обеспечит к 2014 году наличие 3000-3500 тонн элитной пшеницы, которая в дальнейшем будет распределена среди фермеров.
Объем производства пшеницы в Армении в 2012 году составил порядка 240 тысяч тонн, превысив показатель предыдущего года на 7,4%. По данным Минсельхоза, для озимых посевных работ в республику было ввезено 640 т элитных семян пшеницы, которые были предоставлены 166 хозяйствующим субъектам. Крестьяне получили также 2741 т семян первого воспроизводства озимой пшеницы.
Тем не менее, Саргис Седракян видит целый ряд проблем, имеющихся в сфере: неэффективное использование природных ресурсов, отсутствие профессиональных кадров, а помощью и содействием Минсельхоза РА «пользуются олигархи и официальные лица», непонятно, куда расходуются средства, предоставляемые Армении международными структурами для развития сельского хозяйства страны. «У Армении был огромный потенциал стать развитой аграрной страной», – подчеркнул он. Однако отсутствие правильной аграрной политики не дает возможность обеспечить продовольственную безопасность республики и занятость на селе.
Решение проблем сферы глава ОО «Фермерское движение» видит в реализации программы по созданию кооперативов для фермеров из отдаленных и бедных областей Армении, гарантирование со стороны правительства госзакупа определенной части сельхозпродукции по цене выше рыночной, что широко используется в мировой практике, возможность получения льготных сельхозкредитов по ставке в 5% со сроком не менее 10 лет и иные подходы.