24 Հունվար 2013 - 12:24 AMT
Ադրբեջանի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող Իսմաիլլի շրջկենտրոնում իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ: Հազարավոր մարդիկ են հավաքվել շրջկենտրոնի վարչական շենքի մոտ՝ պահանջելով ղեկավար Նիզամի Ալեքպերովի հրաժարականը:
Ինչպես հայտնում է ադրբեջանական «Էխոն», ներքին զորքերը ցուցարարներին ցրելու համար կիրառում են արցունքաբեր նռնակներ ու ջրցան մեքենաներ: Ձերբակալվել են տասնյակ մարդիկ: Ներքին զորքերը փակել են ճանապարհները և կասեցրել են տրանսպորտի երթևեկը, իրավապահները թույլ չեն տալիս հարևան բնակավայրերի բնակիչներին մուտք գործել այդ շրջան: Սահմանափակումները վերաբերում են նաև Բաքվից ժամանած որոշ լրագրողներին:
Մինչ այդ ակցիայի մասնակիցները հրկիզել էին հյուրանոցը: Ակցիայի պատճառ է դարձել այն, որ հյուրանոցի տերերն անտեսել են պահանջները, այնտեղ գործող «որջը» փակելու մասին: Անկարգությունները տեղի ունեցան Hummer ավտոմեքենայի մասնակցությամբ ՃՏՊ պատճառով, որն իբր պատկանում է գործադիր մարմնի ղեկավարի ազգական և Ադրբեջանի աշխատանքի ու սոցապահովության նախարարի որդուն:
«Բողոք էր կոնկրետ միջադեպի դեմ»,-ասել է շրջանի ոստիկանապետ Նիզամի Գոջաևը՝ պարզաբանելով, որ դժգոհության պատճառ է հանդիսացել ալկոհոլի ազդեցության տակ գտնվող հյուրանոցի սեփականատեր Էմիլ Շախմարդանովի ավտոմոբիլային խուլիգանությունը: Վրդովված բնակիչները հրկիզեցին նրա հյուրանոցն ու մեքենան: Հետո երթով գնացին շրջանի ղեկավարի տան մոտ: Նրա տան հրկիզումը կանխվեց, սակայն բակում մի փոքր հրկիզում եղավ:

В райцентре Исмаиллы на северо-западе Азербайджана ситуация продолжает оставаться напряженной. Несколько тысяч людей собрались перед зданием администрации Исмаиллинского района с требованием отставки главы Низами Алекперова.
Как сообщает азербайджанская газета «Эхо», внутренние войска и спецподразделения полиции применяют слезоточивые гранаты и водометы для разгона митингующих в городе Исмаиллы. Задержано несколько десятков человек. Митингующих оттеснили от здания исполнительной власти на 2 км, однако люди не расходятся и противостояние переместилось на окраину города.
Внутренние войска блокировали дороги и не пропускают транспорт. Правоохранительные органы также не пропускают в район жителей соседних населенных пунктов. Ограничения коснулись также и некоторых журналистов, которые прибыли из Баку.
Протестующие ранее подожгли отель в Исмаиллы. Причиной акции стало игнорирование владельцами отеля требований прекратить деятельность функционирующего в нем притона. Беспорядки произошли из-за ДТП с участием автомобиля Hummer, якобы принадлежащего родственнику главы исполнительной власти Исмаиллинского района и сыну министра труда и соцзащиты населения Азербайджана.
Наезд его машины на электрический столб стал причиной недовольства проживающих на территории людей. Жители выразили ему свой протест, владелец "Чирага" же дал на это контрреакцию. Инцидент возрос, жители сожгли принадлежащие ему отель и машину. После этого они совершили шествие к дому главы исполнительной власти (района). Поджог его дома был предотвращен, однако во дворе был совершен маленький поджог.