Իրանն արգելել է նավթ և գազ վաճառել Եվրամիության բոլոր 27 երկրներին, թեև նախորդ տարվա հուլիսից ԵՄ-ն ընդունել էր իրանական նավթի ներկրման էմբարգո, կիրակի որը հաղորդում է Ասսոշեյթիդ Պրեսս գործակալությունը՝ հղելով Իրանի էներգետիկայի նախարարությանը:
Նախարարության մամուլի քարտուղար Ալի Ռեզա Նիկզադ Ռահբարի խոսքով, արգելքը գործելու է այնքան ժամանակ, քանի դեռ ԵՄ-ը «թշնամական որոշումներ» է կայացնում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Իրանական նավթի և գազի ներկրման վերաբերյալ էմբարգոյի որոշումը ԵՄ-ն բացատրում է նրանով, որ այդ կերպ փորձում են Թեհրանին ստիպել հրաժարվել միջուկային ամբիցիաներից: Ավելի վաղ պատժամիջոցների նման փաթեթ էր ընդունել նաև ԱՄՆ-ն:
Արևմուտքի երկրները Իրանին մեղադրում են միջուկային զենք մշակելու մեջ: Թեհրանը բոլոր մեղադրանքները հերքում է՝ նշելով, որ իր միջուկային ծրագիրը կրում է բացառապես խաղաղ բնույթ:

27 Январь 2013 - 12:43 AMT
Иран запретил продажу нефти и газа во все 27 стран Евросоюза, хотя с июля прошлого года ЕС уже ввел запрет на импорт иранских энергоносителей, передает в воскресенье агентство Ассошиэйтед Пресс со ссылкой на министерство энергетики Ирана.
По словам пресс-секретаря министерства Али Резы Никзада Рахбара, слова которого приводит иранское новостное агентство Mehr, введенный запрет будет действовать до тех пор, пока Евросоюз будет принимать "враждебные решения", пишет РИА Новости.
До европейских санкций импорт в страны ЕС иранской нефти составлял около 18% от всех продаж Ираном "черного золота".
Эмбарго на ввоз иранской нефти и газа в страны ЕС действует с 1 июля 2012 года.
Свои действия Евросоюз объяснил тем, что он хочет заставить Тегеран отказаться от ядерных амбиций. Аналогичный пакет мер против Тегерана ранее вел и Вашингтон.
США, ряд других стран Запада и Израиль подозревают Иран в разработке ядерного оружия под прикрытием программы мирного атома. Тегеран не отрицает, что обогащает уран до 20%, однако заявляет, что его атомная программа направлена исключительно на удовлетворение потребностей страны в электроэнергии.