29 Հունվար 2013 - 09:26 AMT
Հայաստանը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության ամենաակտիվ անդամներից է և միշտ հանդես է գալիս հետաքրքիր նախաձեռնություններով: Այսօր ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ նման հայտարարություն արեց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան:
Այսօր Երևանում ՀՀ ԱԱԽ քարտուղարը և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը ստորագրեցին Հայաստանում ՀԱՊԿ ակադեմիայի ստեղծման մասին համաձայնագիրը, ինչպես նաև Ազգային անվտանգության խորհրդի և ՀԱՊԿ-ի ապարատի միջև համագործակցության հուշագիր: ՀԱՊԿ ակադեմիան պետք է գործի այս տարվանից, ՀԱՊԿ քարտուղարությունից արդեն ժամանել են մասնագետներ, մշակվել են ՀԱՊԿ ակադեմիայի գործունեության աշխատանքների հետ կապված հարցեր:
«ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ինչպես նաև ԱԱԽ քարտուղարը մեծապես կարևորում են ՀՀ-ի գործունեությունը և ակտիվ մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում»,-ասաց Նիկոլայ Բորդյուժան: ՀԱՊԿ-ի ստեղծվելիք ակադեմիան, ըստ Նիկոլայ Բորդյուժայի, վերլուծական կենտրոն է լինելու` քաղաքագետների պատրաստման, ինչպես նաև ռազմական վերապատրաստման համար: Արթուր Բաղդասարյանն էլ հայտարարեց, որ Հայաստանի տարածքում կստեղծվեն ռազմական ձեռնարկություններ, որոնք կսպասարկեն ՀՀ Զինված ուժերը:
Նիկոլայ Բորդյուժան հայտնեց, որ վաղը քննարկվելու են ՀՀ և ՀԱՊԿ-ի միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին հարցերը: ՀԱՊԿ քարտուղարը նկատեց, որ ՀՀ տարածքում որոշ ռազմատեխնիկական սպասարկման կենտրոններ արդեն իսկ գործում են, իսկ որոշ ձեռնարկություններ գտնվում են շինարարության փուլում:

29 Январь 2013 - 12:57 AMT
Генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа и секретарь СНБ РА Артур Багдасарян 29 января в Ереване подписали Меморандум о взаимопонимании по вопросу создания в Армении Академии ОДКБ. Академия уже в этом году начнет свою работу. Уже прибыли специалисты из секретариата ОДКБ, разработаны вопросы, связанные с деятельностью Академии.
“Президент Армении Серж Саргсян и секретарь СНБ придают большое значение деятельности и активному участию Армении в рамках ОДКБ”, – заявил Николай Бордюжа.
Как отметил Бордюжа, Академия ОДКБ будет представлять собой научно-образовательный и аналитический центр, в котором будут также подготавливаться специалисты и политологи по проблеме функционирования организации. В Академии будут проходить курсы не только представители государств ОДКБ, но и европейских стран.
В свою очередь Артур Багдасарян подчеркнул важность создания Академии ОДКБ, а также то, что она создается именно в Армении, выразив надежду, что Академия уже в этом году начнет свою работу.