Հին հռոմեացիները ծիրանն անվանում էին հայկական խնձոր: Դարերի ընթացքում Հայաստանում ձևավորվել են ծրանի և այլ մրգերի չրերի պատրաստաման ավանդույթներ: Ծիրանի առավել հայտնի տեսակներից է «Սաթենին»: Գյուղացիների պատրաստված չիրն էկոլոգիապես մաքուր է, քանի որ, որպես կանոն, պարարտանյութ չի օգտագործվում: Իսկ հայկական բրենդն առաջ մղելու համար պետական աջակցություն է հարկավոր:
«Սաթենի» անվանումով սպառողական կոոպերատիվ է գործում, որը 36 անդամ ունի, նրա նախագահն է Երվանդաշատ գյուղի ասոցիացիայի ղեկավար Արկադի Խաչիկյանը: Կոոպերատիվը գործում է արդեն 2 տարի և չիր է արտադրում: Արտադրության մեջ ներգրավված են երկու գյուղերի՝ Բագարանի ու Երվանդաշատի բնակիչները, այսինքն բնակչության 80 տոկոսը: Արտադրվում է ոչ միայն ծիրանի չիր, այլ նաև սալորաչիր, դեղձի, տանձի, կեռասի չրեր: Արտադրանքը հիմնականում իրացվում է ներքին շուկայում, սակայն Ասոցիացիան ձգտում է գտնել իրացման նոր շուկաներ: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Արկադի Խաչիկյանն ասել է, որ անցած տարի նրանք եղել են Լեհաստանում, որտեղ քննարկել են համագործակցության հեռանկարները գործընկերների հետ, որոշակի հետաքրքրություն կա նաև ռուսական շուկայում և Եվրոպայի երկրներում, մասնավորապես, Ֆրանսիայում:
Սակայն չիր արտադրողները որոշակի խոչընդոտների են հանդիպում: Առաջին հերթին, դա արտադրանքի փոքր ծավալն է, որակը միատեսակ չէ, ոչ այնքան բարվոք են սանիտարահիգիենիկ պայմանները, քանի որ գյուղացիների մեծ մասը չորացնում է միրգը բաց երկնքի տակ, ինչպես նաև բացակայում է պատշաճ փաթեթավորումը:
Բարձրորակ արտադրանքի համար պահանջվում են լուրջ ներդրումներ: Արտադրողը միայնակ չի կարող նման գումարներ հայթայթել, աջակցություն չկա պետության կողմից ի դեմս գյուղնախարարության, ինչպես դա ընդունված է աշխարհի շատ երկրներում: «Մենք արդեն 14 տարի է գործում ենք այդ ոլորտում և այդ ընթացքում ոչ մի աջակցություն իշխանություններից չենք ստացել»,-ասել է Խաչիկյանը՝ հավելելով, որ միայն որոշ միջազգային կազմակերպություններ են որոշ օժանդակություն ցուցաբերում արտադրողներին:
Եվրոպայում և աշխարհում այսօր որոշակի չափանիշներ գոյություն ունեն, որոնք Հայաստանում դեռ չեն ներմուծվել:
Համաշխարհային շուկայի պահանջներից մեկն է որակյալ և անվնաս փաթեթավորումը: Այն կարող է վակուումային լինել կամ գազի միջավայրում, նախապատվելի է, իհարկե, վերջինը, սակայն նման տեխնոլոգիա հանրապետությունում դեռ չկա:
Որոշ արտադրողներ չորանոցներ են տեղադրել: Արևային չորանոցները թույլ են տալիս պահպանել բոլոր վիտամինները, այնպես որ արդյունքում ստանում ենք հայկական ծիրանի ու արևի խտացում: Արևային 10-մետրանոց չորանոցի միջին գինը 3-4 հազար դոլար է, իսկ կոնվեկտիվայինը, որը տեղավորում է 350-400 կգ միրգ, 6-7 հազար դոլար: Գյուղացին չի կարող նման միջոցներ ներդնել, քանի որ վստահ չէ, որ կկարողանա իրացնել արտադրանքը:
Այնուամենայնիվ պահանջարկ տեղական շուկայում կա, հատկապես, առաջնակարգ խանութների կողմից, ինչը ևս վկայում է արտադրանքի բարձր որակի մասին: 2012թ. Բագարանն ու Երվանդաշատը արտաադրել են շուրջ 60 տոննա չիր, որի մի մասը բարձրորակ է, մի մասը՝ ոչ, քանի որ բացակայում են անհրաժեշտ չորանոցները:

Древние римляне называли абрикос армянским яблоком. На протяжении веков в Армении сложились свои традиции изготовления сухофруктов из абрикосов и других фруктов. Среди наиболее известных сортов абрикосов является "Сатени", что в переводе означает «янтарный». Изготовленные из плодов сухофрукты экологически чистые, поскольку фермеры, как правило, не используют удобрений. Для того, чтобы продвигать армянский бренд по всему миру, необходима государственная поддержка.
Под брендом «Сатени» в Армении работает потребительский кооператив, состоящий из 36 членов, его председателем является глава Ассоциации села Ервандашат (Армавирская область Армении) Аркадий Хачикян.
Кооператив действует уже на протяжении 2 лет и занят производством сухофруктов, в производстве задействованы сельчане двух сел – Багаран и Ервандашат, что составляет 80% от общего населения. Для производства сухофруктов используют не только абрикосы, есть и слива, персики груши, черешня.
Произведенная продукция в основном идет на внутренний рынок, но усилия Ассоциации села Ервандашат нацелены на поиски новых рынков сбыта. В беседе с корреспондентом PanARMENIANNet Аркадий Хачикян рассказал, что в прошлом году они посетили Польшу, где были обсуждены перспективы сотрудничества с партнерами, также есть интерес со стороны российского рынка и стран Европы, в частности, Франции.
Однако производители сухофруктов встречаются с рядом барьеров. В первую очередь это малые объемы, не производится продукцию единого качества, в-третьих, гигиено-санитарные условия из-за отсутствия сушилен, поскольку большая часть фермеров сушат фрукты на улице, а также должные условия для упаковки.
Для производства высококачественной продукции требуются серьезные инвестиции. Сам производитель в одиночку не может привлечь такие суммы, нет содействия и со стороны государства в лице Минсельхоза, как это принято во многих странах мира. «Мы уже занимаемся в этой сфере на протяжении 14 лет, и за этот период не было никакого содействия со стороны властей», – подчеркнул Аркадий Хачикян, добавив, что лишь некоторые международные организации в рамках программ по развитию сельского хозяйства, предоставляют некоторую помощь производителям.
Со стороны Европы и всего мира сегодня предъявляются стандарты, которые в Армении пока не внедрены. Одно из требований мирового рынка – качественная и безопасная упаковка. Она может быть вакуумной или газовой, предпочтение, конечно, отдается последней, таких технологий в республике пока нет.
Некоторым производителям удалось установить у себя сушилки. Солнечные сушилки позволяют сохранить все витамины в сухофруктах, так что получается концентрат армянского абрикоса и солнца. В среднем солнечная 10-метровая сушилка стоить 3-4 тыс долларов, а конвективная , вмещающая 350-400 кг, будет стоить порядка 6-7 тыс. долларов. Сельчанин не в состоянии инвестировать эту сумму, поскольку не уверен, что сможет реализовать свою продукцию.
Тем не менее, спрос на местном рынке есть, особенно со стороны магазинов премиум-класса, что говорит о высоком качестве продукции. Два села – Багаран и Ервандашат, произвели в 2012 году порядка 60 тонн сухофруктов, но часть – это качественная продукция, а остальная часть – нет, поскольку отсутствуют необходимые сушилки.