Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) և «Կոնվերս Բանկ» ՓԲԸ Երևանում համաձայնագիր են կնքել, որով միջազգային կառույցը հայկական բանկին սինթետիկ վարկ է տրամադրում 5 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ գումարի չափով, որն ուղղվելու է միկրո, փոքր և միջին բիզնեսի վարկավորմանը: «Կոնվերս Բանկ» ՓԲԸ կողմից փաստաթուղթը ստորագրեց գործադիր տնօրեն Տիգրան Դավթյանը, իսկ ՎԶԵԲ կողմից՝ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը:
«Ըստ էության այս վարկը հնարավորություն կտա ֆինանսավորումը կատարել ազգային արժույթով, ինչը կզսպի արժութային ռիսկերը ձեռներեցների համար»,-ասաց Տիգրան Դավթյանը: Ըստ նրա, միջոցները կտրամադրվեն սկսած 13 տոկոս տարեկան տոկոսադրույքից երկարաժամկետ կարգով, կարճաժամկետ վարկավորման դեպքում հնարավոր է տոկոսադրույքի նվազեցում մինչև 8 տոկոս տարեկան: Ունենալով զարգացած բաժանորդային ցանց՝ 31 գրասենյակ, «Կոնվերս Բանկը» մտադիր է հավատարիմ մնալ մարզերի զարգացման հայեցակարգին և վարկավորել միկրո, փոքր և միջին բիզնեսը, այդ թվում գյուղատնտեսության ոլորտում: Առաջին մասնաբաժնի տեղաբաշխումից հետո «Կոնվերս Բանկ» ՓԲԸ-ն մտադիր է բանակցել ՎԶԵԲ-ի հետ հետագա համագործակցության շուրջ և միջոցներ ներգրավել վարկավորումն ընդլայնելու համար:
Իր հերթին Վալերիու Ռազլոգը հիշեցրեց, որ այս նախագիծը արդեն չորրորդն է ՎԶԵԲ-ի և Կոնվերս Բանկի համագործակցության շրջանակներում: Նա նշել է, որ համագործակցությունը սկսվել է 2009թ. և կշարունակվի հետագայում: «Սա նոր պրոդուկտ է, որը մենք տրամադրում ենք բանկին դրամով: Ես վստահ եմ, որ այն կգնահատվի հաճախորդների կողմից, որոնք հիմնականում մարզերում են աշխատում»,-ասել է նա: Ռազլոգը նաև հավելել է, որ միջազգային կառույցը մեծապես կարևորում է ֆինանսական միջոցների հասանելիության ընդլայնումը ՓՄՁ համար:

30 января в Ереване ЗАО «Конверсбанк» и Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) подписали соглашения, по которому международная структура предоставит армянскому банку синтетический кредит на 5 мнл долларов в драмовом эквиваленте. Документ подписали: со стороны ЗАО «Конверсбанк» исполнительный директор Тигран Давтян, а со стороны EBRD – глава Ереванского офиса Валериу Разлог.
«По сути, этот кредит даст возможность финансировать в национальной валюте, что позволит сдержать валютные риски для предпринимателей», – подчеркнул глава ЗАО «Конверсбанк». По его словам, средства будут выдаваться, начиная с 13% годовых на долгосрочный период и возможна меньшая ставка для краткосрочного периода, начиная с 8% годовых. Имея разветвленную филиальную сеть – 31 офисов, ЗАО «Конверсбанк» намерен придерживаться стратегии развития регионов Армении и кредитовать микро, малые и средние предприятия, в том числе и в сфере сельского хозяйства.
После же размещения первого транша, ЗАО «Конверсбанк» намерен продолжить переговоры с EBRD о дальнейшем сотрудничестве по привлечению средств для расширения кредитования в республике.
Со своей стороны Валериу Разлог напомнил, что EBRD сотрудничает с ЗАО «Конверсбанк» с 2009 года и высоко оценивает показатели его работы за счет высокого менеджмента. «Это новый продукт, который мы предоставляем банку в драмах. Я уверен, что он будет оценен со стороны его клиентов, которые в основном работают в регионах Армении», – сказал он. При этом глава Ереванского офиса EBRD добавил, что международная структура придает большое значение повышению доступности финансовых средств для микро-, малого и среднего предпринимательства.