Աշխարհի ամենադժբախտ երկրների ցուցակում Հունաստանը զբաղեցնում է 4-րդ հորիզոնականը: Ցուցակը կազմվել է Misery Index-ի հիման վրա: Ցուցակը գլխավորում է Իսպանիան՝ 30 տոկոս ցուցանիշով, 2-րդ և 3-րդ հորիզոնականներում են, համապատասխանաբար, Հարավային Աֆրիկան և Խորվաթիան: Հունաստանը 26 տոկոսով 4-րդ հորիզոնականում է՝ առաջ անցնելով Վենեսուելայից, Պորտուգալիայից, Արգենտինայից, Սլովակիայից, Եգիպտոսից և Իռլանդիայից, հաղորդում է Bloomberg գործակալությունը:
Ինդեքսը ներմուծած ամերիկացի տնտեսագետ Արթուր Օկունը ենթադրում է, որ երբ այն գերազնցում է 20 տոկոսը, երկրի բնակչությունը կարող է անցնել ծայրահեղ միջոցների և բռնարարքների դիմել: Ինդեքսը ներմուծվել է 1970-ական թվականներին, փոխանցում է Ռոսբալթը:

Греция находится на четвертом месте в списке самых несчастных стран мира, составленном на основе так называемого Misery Index. Возглавляет список Испания с показателем 30%, за ней следуют Южная Африка и Хорватия. Греция с примерно 26% идет четвертой — она опередила Венесуэлу, Португалию, Аргентину, Словакию, Египет и Ирландию, сообщает агентство Bloomberg.
Введший индекс американский экономист Артур Окун полагает, что, когда индекс превышает 20%, население страны может перейти к крайним мерам и насильственным действиям. В демократическом обществе это может привести к смене правительства, а в странах с авторитарным правлением — к свержению режима, отмечают греческие СМИ.
"Индекс несчастья", или "индекс нищеты", был введен в 1970-х годах американскими экономистами и отражает сумму показателей инфляции и безработицы, которые приносят больше всего невзгод обычному человеку, передает Росбалт.