2 Փետրվար 2013 - 09:20 AMT
2012-ին «վեցնյակի» ներկայացուցիչներն ու Թեհրանը բանակցությունների երեք փուլ են անցկացրել՝ Ստամբուլում (ապրիլի 14), Բաղդադում (մայիսի 23-24), Մոսկվայում (հունիսի 18-19): Այդ բոլոր հանդիպումներն էլ ավարտվել են առանց որևէ որոշման կայացման:
Սակայն «վեցնյակի» և Իրանի հանդիպումը հետաձգվել է: «Ցավոք սրտի, նման հապաղման պատճառները անբավարար եմ համարում: «Վեցնյակի» մեր որոշ գործընկերներ և իրանական կողմը չեն կարողանում պայմանավորվածություն ձեռք բերել, թե որտեղ է պետք հավաքվել: Գաղափարական վեճ է առաջանում հանդիպման վայրի վերաբերյալ»,-ընդգծել է Լավրովը: «Նման դատարկ առիթով երկարաձիգ խոսակցության որևէ իմաստ չեմ տեսնում: Մենք պատրաստ ենք հանդիպել ցանկացած վայրում և հնարավորինս շուտ»,-ընդգծել է նախարարը:
«Մեր բանակցությունների իմաստը շատ ավելի կարևոր է այն միջավայրից, որը կարող է ստեղծվել այս կամ այն բնակավայրում: Հուսով եմ, որ առողջ բանականությունը կգերակայի և կդադարենք կամակորություններ անել երեխաների նման»,-հայտարարել է Լավրովը:
Իսկ հանդիպման պատմությունը հետևյալն է: ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի մշտական հնգյակը և Գերմանիան սպասում են Իրանի պատասխանին՝ կապված միջուկային ծրագիրը դադարեցնելու հետ, սակայն գնալով այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ կույրի և խուլի միջև երկխոսություն է տեղի ունենում: Ոչ ոք չի ցանկանում նահանջել և փոխզիջումային որոշման գալ, թեև պայմանավորվել, այնուամենայնիվ, ստիպված են: Դեռևս նախորդ տարի ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլլարի Քլինթոնը նախազգուշացրել է, որ Վաշինգտոնը թույլ չի տա, որպեսզի ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի մշտական հնգյակի և Գերմանիայի բանակցություններն Իրանի հետ մշտական գործընթացի վերածվի: «Մենք ակնկալում ենք տեսնել, թե ինչպես է Իրանն իր վրա վերցնում որոշակի պարտականություններ»,-ընդգծել է Քլինթոնը: Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն շարունակելու է ճնշում գործադրել Իրանի վրա՝ տարաբնույթ պատժամիջոցներ ընդունելով: «Մենք այս բանակցություններին գնում ենք՝ սթափ կերպով գնահատելով կարգավորման հեռանկարները: Իրանը պետք է իր գործողություններով ցույց տա, որ գործընկեր է, որը պատրաստ է ընդառաջ գնալ»,-հայտարարել է Քլինթոնը: Նրա խոսքով, ԱՄՆ քաղաքականությունն ուղղված է Իրանում միջուկային զենքի հայտնվելը կանխելուն , այլ ոչ թե միջուկային զսպվածությանը:
«Վեցնյակն» Իրանից ակնկալում է միջուկային ծրագրի դադարեցում, ինչի հետ Թեհրանը կտրականապես համաձայն չէ: Իրանական կողմը շարունակում է պնդել, որ միջուկային ծրագիրը հետապնդում է բացառապես խաղաղ նպատակներ, և որ Իսլամական Հանրապետությունը միջուկային զենքի ստեղծման չի ձգտում: Տվյալ պարագայում կրկին ստիպված ենք հիշեցնել, որ ԱՄՆ-ի և ԵՄ չափազանց ակտիվ «գործունեությունը» իրանական միջուկային ծրագրի վերաբերյալ, որևէ կերպ հիմնավորված չէ: Իսրայելում, որն այդքան վախենում է Իրանի միջուկային հարվածից, կա մոտ 400 միջուկային մարտագլխիկներ, որոնք պատրաստ են պատերազմելու: Սակայն աշխարհում ոչ ոքի մոտ հարց չի առաջանում, թե որտեղից այդ զենքը և ում դեմ է այն ուղղված: Մարտագլխիկներ կան նաև Թուրքիայում, թեև, ճիշտ է, ամերիկյան, սակայն դրանից ոչինչ չի փոխվում. Իսրայելի և Թուրքիայի նկատմամբ ոչ մի պատժամիջոց չի ընդունվել և դժվեր էլ ընդունվի: Այլ հարց է Իրանը: Ցանկանալով ամրապնդել իր դիրքերը Կենտրոնական Ասիայում՝ ԱՄՆ-ն փորձում է աֆղանական պատրազմից հետո ամեն կերպ կոտրել Իրանի ընդդիմությունը: Ինչպես ընդգծում են բազմաթիվ դիտորդներ, հարցը բոլորովին միջուկային ծրագրի դադարեցումը չէ, այլ ռեժիմի փոփոխությունը, որը Արևմուտքին ենթակա չէ: Իսկ միջուկային ծրագիրը չափազանց հարմար պատրվակ է և անհնար է դրանից չօգտվել:
ԱՄՆ-ն կարող է հավատալ, որ հենց ինքն է ստիպել իրանական կառավարությանը վերադառնալ բանակցություններին, դա իր իրավունքն է: Սակայն համաշխարհային քաղաքականությունն այդպես ուղղագծորեն, կամ այնպես, ինչպես հարմար է Վաշինգտոնին, չի ստեղծվում: Ենթադրվում է, որ Իրանը բանակցությունների է գնում, որպեսզի աշխարհին ներկայացնի իր միջուկային ծրագրի վերաբերյալ ճշմարտությունը, որի ռազմական ուղղվածության վերաբերյալ անգամ ՄԱԳԱՏԷ-ի տեսուչները չկարողացան որևէ բան ասել:
Նկատենք, որ սա Իրանի հետ վերջին հանդիպումն է, որին ներկա է լինելու Հիլլարի Քլինթոնը: Նոր պետքարտուղար Ջոն Քերրին, դատելով արձագանքներից, ավելի մեղմ՝ բանակցությունների վրա հիմնված, քաղաքականության կողմնակից է: Կարելի է ենթադրել, որ հազիվ թե Քերրին սատարի Օբամային, եթե հանկարծ վերջինիս «խելքին փչի» հարձակվել Իրանի վրա: Պետք չէ բացառել նաև Իսրայելում վերջին ընտրությունների արդյունքների ազդեցությունը: Որքան էլ որ Բինյամին Նեթանյահուն աշխատի Իրանը ներկայացնել որպես «դժոխքի ծնունդ», նրա մոտ դա այնքան էլ լավ չի ստացվում. համոզիչ չէ: Ամենայն հավանականությամբ, բանակցությունները դեռևս երկար ժամանակ կշարունակվեն, մինչև որ Իրանը կբախվի լուրջ տնտեսական և սոցիալական խնդիրների հետ: Համենայն դեպս, իրանական միջուկային ռումբի մասին տվյալները խիստ չափազանցեցված են: Նույնը վերաբերում է նաև Սադդամ Հուսեյնի ԶՈԶ-ին և Բաշար Ասադի ենթադրյալ քիմիական զենքին: Եվ կրկին վերադառնալով Քերրին նշենք, որ առայժմ նրա մոտ ցանկություն չի առաջացել ներգրավվել կասկածելի ավանտյուրաներում: Միակ բանը, որ հիմա պետք է անհանգստացնի ԱՄՆ-ին, ոչ թե Իրանի միջուկային ծրագիրն է, այլ Քաթարի և Սաուդյան Արաբիայի ամրապնդումը: Ինչպես նաև անհրաժեշժտ է լուծել արաբական քաոսի հետևանքներից առաջացած խնդիրները:

In 2012, representatives of the “Big Six” and Tehran held three rounds of talks in Istanbul (April 14), Baghdad (May 23-24) and Moscow (June 18-19). All these meetings yielded no decisions.However, the meeting of the “Big Six” and Iran has been postponed. “To my deep regret, the reasons for such delays are absolutely inadequate. Some of our partners from the “Big Six” and the Iranian side fail to agree the venue of meeting. They engage in ideological dispute on the venue,” the Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said. “I see no point in continuing such sticky conversation on a trivial matter. We are ready to meet anywhere and as soon as possible,” Lavrov emphasized. “The essence of our talks is more important than the entourage of this or that place. I hope the reason will prevail, and we’ll stop these childish whims,” Lavrov stated.
The background of these meetings is as follows: Five permanent UN Security Council members and Germany expect Iran's response on halting its nuclear programme, but the impression is the parties fail to hear each other. None of them wants to step back to achieve a compromise, but they will have to. In 2012, the U.S. Secretary of State Hillary Clinton warned that Washington would not tolerate an open-ended dialogue between the five permanent UN Security Council members plus Germany and Iran. “We expect to see concrete commitments from Iran,” she said.
Also, the U.S. will further press Iran through various sanctions, Clinton mentioned.
“We enter into these talks with a sober perspective about Iran's intentions. It is incumbent upon Iran to demonstrate by its actions that it is a willing partner and to participate in these negotiations with an effort to obtain concrete results,” she declared. “Our policy is one of prevention, not containment. We are determined to prevent Iran from obtaining a nuclear weapon.”
The “Big Six” expects Iran to suspend its nuclear programme, while Tehran flatly refuses to do so. The Iranian side persists that its nuclear programme is meant for peaceful purposes only, and it does not strive to develop nuclear weapon. In this case, it’s worth mentioning again that the U.S. and EU vigorous “activities” with regard to Iranian nuclear programme have no grounds whatsoever. Israel which claims it fears a nuclear strike by Iran has around 400 nuclear warheads ready to be launched. Yet nobody asks where it took this weapon from and who it aims to strike. Turkey too has nuclear war-heads, the Ameican ones. This does not change anything either; no sanctions are looming over Israel or Turkey and will hardly ever be. The situation is different in case of Iran. The U.S. seeks to strengthen its position in Central Asia after the infamous war in Afghanistan and tries hard to break Iran’s resistance. Many observers say that all this aims not to halt the nuclear programme but rather change the regime the West cannot control, and the nuclear programme is too suitable a pretext not to use one.
The U.S. is free to believe it was the one who forced the Iranian government get back to negotiations. However, the global policy is not pursued so directly, nor does it go the way Washington wishes. Iran perhaps is heading for talks to tell the truth about its nuclear programme to the world; even IAEA inspectors could not say anything about the potential military orientation of this programme.
It should be noted that this will be the last meeting with Iran with participation of Hillary Clinton. The new Secretary of State John Kerry is said to be pursuing a milder negotiation-based policy. Kerry will hardly support Obama if the latter suddenly decides to attack Iran. The results of the recent vote in Israel should also be taken into account. Benjamin Netanyahu is not much convincing in his efforts to present Iran as the “devil incarnate”. Most likely, the negotiations will continue for a longer period until Iran really faces serious economic and social problems. In any case, the data on Iranian nuclear bomb is much exaggerated. Same was the case with Saddam Hussein’s weapons of mass destruction and Bashar Assad’s alleged chemical weapon. As to Kerry, he has not yet demonstrated a wish to get involved in dubious undertakings. The U.S. should have worried about strengthening of Qatar and Saudi Arabia instead of Iran’s nuclear programme. In addition, the consequences of the Arab chaos also need to be tackled.