30 Հունվար 2013 - 17:53 AMT
Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը ժամանել է Ալժիր: Սա բրիտանացի վարչապետի առաջին այցն է այս երկիր ավելի քան 50 տարի անց այն բանից հետո, երբ Ալժիրն անկախություն է ձեռք բերել, հաղորդում է BBC-ի Ռուսական ծառայությունը:
Այցի ընթացքում Քեմերոնը ծրագրում է Ալժիրի ղեկավարության հետ քննարկել տարածաշրջանում ահաբեկչական սպառնալիքը և Մալիում տիրող իրավիճակը: Լոնդոնը պատրաստվում է այնտեղ ուղարկել 330 զինվորականների՝ ապստամբ-իսլամիստների դեմ ռազմական օպերացիային մասնակցելու:
Հունվարի 16-ին ահաբեկիչները հարձակվել են Ալժիրի արևելքում տեղակայված գազի հանքավայրի վրա՝ օտարերկրյա պատանդներ վերցնելով, որոնց թվում Բրիտանիայի քաղաքացիներ են եղել:

30 Январь 2013 - 17:36 AMT
Британский премьер Дэвид Кэмерон прибыл с визитом в Алжир. Это первый визит британского премьера в эту страну за более чем полвека – с тех пор, как она обрела независимость, сообщает Русская служба BBC.
В ходе визита Кэмерон планирует обсудить с руководством Алжира террористическую угрозу в регионе и ситуацию в Мали, куда Лондон собирается направить около 330 военнослужащих для участия в операции против мятежников-исламистов.
16 января боевики напали на газовое месторождение на востоке Алжира, захватив иностранных заложников, среди которых были и граждане Британии.
Во время спецоперации по их освобождению было убито 29 боевиков, по меньшей мере 38 заложников погибли, пятеро пропали без вести.