Պակիստանի կառավարությունը վերջնականապես արտոնել է Իրանից գազատարի կառուցման նախագիծը, հաղորդում է Trend-ը` հղելով պակիստանյան ԶԼՄ-ներին:
Տեղեկատվության նախարար Քամար Զաման Կաիրան հաղորդել է, որ գազատարի պակիստանյան հատվածի կառուցման աշխատանքները կսկսվեն առաջիկայում: Նրա խոսքով, աշխատանքներն, ընդհանուր առմամբ, կարժենան 1,5 մլրդ դոլար: Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները հաղորդել էին, որ Իրանը պատրաստ է այս ծրագրի համար տրամադրել 500մլն դոլար, փոխանցում է ՌԲԿ-ն: Երկու երկրների միջև առկա գազային պայմանագրի համաձայն, Իրանը 2015թ Պակիստան կարտահանի 7,8 մլրդ քմ գազ:

31 January 2013 - 05:41 AMT
The Pakistani federal cabinet on Wednesday, Jan 30, gave green signal for initiation of Pakistan-Iran gas pipeline project which is scheduled to be completed in January 2015, according to Pakistan Today.
Iran had agreed to provide $ 500 million for the project. The Pakistan government says the money will be spent on the completion of the project. However according to Iranian sources an Iranian company will undertake laying of pipeline even in the Pakistan area.
The Pakistan, Iran project had seen many ups and downs and finally it seems it has been put on track. Iranians were very keen to have this project with Pakistan.