31 Հունվար 2013 - 08:05 AMT
Դեռևս 3 տարի առաջ Հայաստանի կառավարությունը հաստատել էր օրենք, որի համաձայն երկրի խոշոր հարկատուները պետք է պարտադիր արտաքին աուդիտ անցնեն: Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կարևորեց երկրի խոշոր հարկ վճարողների հաշվետվություններին մատչելի լինելը: «Արդեն 800 խոշոր ընկերությունում անցկացվել է աուդիտ: Բոլոր հաշվետվությունները հարկավոր է հավաքել մեկ միասնական կայքում, որպեսզի ՀՀ քաղաքացիները դժվարություններ չունենան փորձագետների եզրակացություններին ծանոթանալու հարցում:
Վարչապետը նշել է, որ այն ընկերությունները, որոնք աուդիտ չեն անցել, կհայտնվեն խիստ հսկողության դաշտում:
Անդրադառնալով տեղեկատվության ազատությանը՝ վարչապետը կարևորեց այն հանգամանքը, որ ըստ ԶԼՄ-ների ազատության վերաբերյալ զեկույցի, Հայաստանը բարելավել է իր դիրքերը 3 կետով, իսկ վերջին 4 տարում 114-րդ տեղից տեղափոխվել է 74-րդ տեղը՝ առաջատար դառնալով ԱՊՀ երկրների շարքում:

31 Январь 2013 - 07:51 AMT
Еще 3 года назад правительство Армении утвердило закон, согласно которому крупные компании должны проходить обязательный внешний аудит. На сегодняшнем заседании правительства премьер-министр Тигран Саркисян придал важность свободному доступу к публикуемым отчетам крупных налогоплательщиков страны. ,,Уже 800 крупных компаний прошли аудит. Все отчеты следует собрать на едином сайте, чтобы у граждан Армении не было затруднений с ознакомлением с заключениями экспертов.
Тигран Саркисян подчеркнул, что компании, которые не прошли аудит, окажутся в поле строгого контроля. В контексте свободы информации премьер-министр придал важность тому, что по докладу свободы СМИ Армения улучшила свои позиции на 3 пункта, а за последние 4 года со 114 места переместилась на 74, став лидером среди стран СНГ.