Գորիսը միջազգային զբոսաշրջային կենտրոն կդառնա: Հունվարի 31-ին կառավարության նիստում հաստատվել է զբոսաշրջության զարգացման ծրագիրը, անհրաժեշտ ֆինանսական հատկացումները, որոնք կընդգրկվեն կառավարության 2014-2016թթ. ծրագրում:
Գորիս քաղաքը հանդիսանալով միջազգային տարանցիկ ճանապարհների ակտիվ կենտրոն` Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և հարևան Իրանի համար, իր յուրօրինակ աշխարհագրական դիրքով, բնական հանգստի գոտիներով, պատմամշակութային և ազգագրական առանձնահատկություններով ու ավանդույթներով և ենթա¬կառուցվածք¬ներով, լավագույն հնարավորություններն ունի զբոսաշրջային կենտրոն դառնալու և Հայաստանի զբոսաշրջային արդյունաբերության մեջ իր ուրույն տեղն ու դերն ունենալու:
Հաշվի առնելով Գորիս քաղաքում գոյություն ունեցող մշակութային հուշարձանների բնույթը, գեղարվեստական արժեքը, առանձին հուշարձանների և հուշարձանախմբերի` ժամանակակից կյանքի գործնական պահանջների համար օգտագործելու հնարավորությունները, քաղաքում զբաղեցրած դիրքը, ինչպես նաև, ելնելով նրանց ապագա օգտա¬գործման, շրջապատող տարածքների գործառական ճիշտ կազմակերպ¬ման տեսան¬կյունից՝ հնարավոր է Գորիսի պատմական կենտրոնում ստեղծել «Հին Գորիս» պահպանման և օգտագործման համար ամբողջական պատմամշակութային զբոսաշրջային համալիր:
Բացի այդ Գորիսն իր աշխարհագրական դիրքով ունի առանձնահատուկ բնություն, ինչը նպաստավոր պայմաններ կարող է ստեղծել առողջարանային, էկոլոգիական և արկածային զբոսաշրջության զարգացման համար:
Ծրագրի նպատակն է նպաստել Գորիս քաղաքի ինտեգրմանը միջազգային և հայրենական զբոսաշրջային շուկային, նպաստել Գորիս քաղաքը միջազգային չափանիշներին համապատասխանող զբոսաշրջային կենտրոն դարձնելու գործընթացին, նպաստել Գորիս քաղաքի մշակութային կյանքի ակտիվացմանը, նպաստել Գորիս քաղաք այցելող զբոսաշրջիկների թվաքանակի կայուն աճին, նպաստել Գորիս քաղաքում աշխատատեղերի ստեղծմանն ու զբոսաշրջությունից ստացված եկամուտների ավելացմանը:

Расположенный в восточной части Сюникской области Армении, город Горис станет международным туристическим центром. Программу развития туризма в городе 31 января на своем заседании утвердило правительство Армении. расходы на реализацию программы будут включены в среднесрочную программу правительства на 2014-2016 гг.
Город Горис является активным центром международных транзитных дорог для Армении НКР и соседнего Ирана. Благодаря своему географическому положению, природным зонами отдыха, культурному и национальному наследию и инфраструктурами Горис имеет все возможности для становления туристическим центром.
В рамках программы, планируется также создание в историческом центре Гориса комплекса исторического туризма «Старый Горис». Благодаря природным условия в городе можно будет развивать оздоровительный, экологический и экстремальный туризм.
Цель программы – содействовать интеграции Гориса в международный и местный туристический рынок, что приведет к активизации культурной жизни города, в том числе и близлежащих территорий, повышению занятости населения и их доходов, роста числа туристов, посещающих Горис.
Город расположился в горном котловане, окружённом скалистыми грядами и пещерами, в 240 км от Еревана. Близ Гориса, в селе Хндзореск, — комплекс древних пещерных жилищ, археологический и этнографический музей. На левом берегу реки Горис находится образовавшийся в рыхлых вулканогенных породах лабиринт пещер с каменными пирамидами, причудливыми столбами (т. н. пещерный Горис). С древних времён естественные пещеры использовались как жилища, которые после появления металлических орудий расширялись и достраивались, образуя довольно большие поселения.
Жилые районы — на юге (старый) и на севере (новый). Между ними находится культурный и общественный центр. Недалеко от города находится красивейший, один из самых туристически важных монастырей Армении — Татев. Более того, Горис — один из промышленных центров Сюника, где в основном работают предприятия горнорудной промышленности.