Հայաստանի ավտոճանապարհների 50 տոկոսը շատ վատ վիճակում է գտնվում, չնայած 2009թ. ի վեր արձանագրվող դրական տեղաշարժին, դրանց պահպանման և վերանորոգման համար հարկավոր են ներդրումներ: Համաշխարհային բանկը կօգնի Հայաստանին երկարացնել գյուղական ավտոճանապարհների «կյանքը»:
ՀԲ գործադիր տնօրենների խորհուրդն այսօր հաստատել է Կենսական նշանակության ճանապարհների բարելավման ծրագրի (ԿՆՃԲԾ) շրջանակում Հայաստանին 45 մլն դոլար վարկի տրամադրումը: Կվերականգնվեն 170 կմ ճանապարհներ՝ միևնույն ժամանակ աշխատատեղեր ստեղծելով գույղական բնակչության համար: 11 մլն դոլար կհատկացնի ՀՀ կառավարությունը, արդյունքում ընդհանուր գումարը կկազմի 56 մլն դոլար: Ծրագիրը նախատեսված է 4 տարվա համար, միջոցները տրամադրվում են 25 տարի մարման ժամկետով և ունեն 10 տարվա արտոնյալ ժամկետ:
ՀԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավարը հայտնեց, որ 170կմ 73 կմ արդեն սկսվել են նախապատրատական աշխատանքները: Նորոգված ճանապարհներից կկարողանան օգտվել Արագծոտնի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Կոտայքի, Լոռու և Սյունիքի 31 համայնքների 70 000 բնակիչներ: «Հուսով ենք, որ դա կհանգեցնի աղքատության կրճատմանն ու կնպաստի տնտեսական աճին»,-ասել է Ժան Միշել Հափին՝ ներկայացնելով փետրվարի 1-ին ծրագիրը մամլո ասուլիսում:
Անդրադառնալով նախկինում ծրագրերի շրջանակներում կատարված շինարարական աշխատանքներին՝ Հափին բարձր է գնահատել դրանց կատարողականը: Միաժամանակ նա կարևորել է այն, որ հատուկ ուշադրություն կդարձվի նաև ճանապարհների պահպանմանն ու անվտանգությանը:
Ընդհանուր առմամբ 2009թ. ի վեր ՀԲ-ն ներդրել է 101 մլն դոլար 433 կմ ճանապարհների վերականգնման համար Հայաստանում: Դա կազմում է 4000կմ ընդհանուր երկարությամբ ճանապարհների 10 տոկոսը:
Մինչ ֆինանսական տարվա ավարտը՝ 2013 հունիս, ՀԲ-ն մտադիր է ներդրումներ անել Հայաստանում ևս երկու ծրագրով՝ առողջապահության ոլորտում 35 մլն դոլար, ոռոգման ոլորտում՝ 30 մլն դոլար: Այդ ծրագրերը քննարկման փուլում են:

1 Февраль 2013 - 09:14 AMT
Начиная с 2009 года, более 50% дорог республики Армении продолжают находиться в очень плохом состоянии, до сих пор необходимы инвестиции для их восстановления и сохранения. Продлить «жизнь» сельских дорог республики взял на себя обязательства, помимо других международных организаций, Всемирный банк.
Совет Исполнительных директоров Всемирного банка утвердил сегодня предоставление Армении 45 млн долларов на восстановление 170 км дорог, имеющих жизненно важное значениеПри этом 11 млн долларов предоставит правительство Армении, в итоге общая сумма составит 56 млн долларов. Программа будет реализована в течение 4 лет, средства предоставляются со сроком погашения в 25 лет, с 10-летним льготным периодом и плавающей процентной ставкой.
Глава Ереванского офиса ВБ сообщил, что на 73 км из 170 км уже начаты подготовительные работы, участки же сельских дорог были отобраны на основе их экономической оценки, проделано Министерством транспорта и связи Армении при содействии ВБ. Таким образом, порядка 70 000 жителей 31 общины Арагацотна, Армавира, Гегаркуника, Котайка, Лори и Сюника смогут воспользоваться отремонтированными дорогами. «Надеемся, что реализация программы приведет к сокращению бедности и экономическому росту», – сказал Жан-Мишель Аппи, представляя программу 1 февраля на пресс-конференции в Ереване.
Касаясь непосредственно строительных работ, проделанных в рамках прежних программ, Жан-Мишель Аппи дал высокую оценку их выполняемости и исключил фактор «отката», поскольку ВБ осуществляет контроль над всем процессом. Одновременно он придал важность тому, что в рамках реализации программы особое внимание будет уделено именно компоненту их сохранения и безопасности. В этом направлении ВБ ведет переговоры с Министерством транспорта и связи Армении для того, чтобы повысить его возможности по управлению сохранности дорог республики в долгосрочной перспективе.
В целом же, с 2009 года ВБ инвестировал порядка 101 млн долларов на восстановление 433 км дорог в республике Армения. . Это составляет порядка 11% от общего числа протяженности дорог порядка 4000 км.
Надо отметить, что до окончания финансового года (июнь 2013 года) ВБ планирует инвестировать в Армении еще по двум программа: здравоохранение – порядка 35 млн долларов и орошение – до 30 млн долларов, эти программы пока находятся на стадии обсуждения.