Չնայած, որ նախագահական ընտրությունները հետաձգելու վտանգ է առաջացել թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձի պատճառով, այնուամենայնիվ, երկրի առևտրային բանկերը մտադիր չեն հետաձգել իրենց ծրագրերի իրականացումը ոչ մինչ ընտրությունները, ոչ էլ՝ դրանից հետո: Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Աշոտ Օսիպյանը «մեծ հաջողություն» է համարում այն, որ առևտրային բանկերի գործունեությունը կախված չէ երկրում ընթացող քաղաքական գործընթացներից:
Սակայն, ընտրությունների ժամանակ՝ լինի նախագահական թե խորհրդարանական, բիզնենս ընդհանրապես բախվում է անորոշության գործոնի հետ: Նախագահական ընտրությունների ժամանակ շատ ընկերություններ սպասողական դիրք են գրավում: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ՎԶԵՎ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը:
Ըստ նրա, դա, անկասկած, անդրադառնում է նաև գործարար մթնոլորտի վրա ներդրումների ծավալի առումով: «Մենք ակնկալում ենք, որ տնտեսական ակտիվությունը կավելանա միայն ընտրություններից հետո»,-ասել է նա:
ՎԶԵԲ-ը պահպանողական կանխատեսում է տալիս ՀՀ տնտեսությանը՝ ՀՆԱ աճ 4 տոկոսի սահմանում: ՀՀ պետբյուջեում այդ ցուցանիշը 6,2 տոկոս է, իսկ գնաճը 12 ամսվա համար կանխատեսվում է 4±1,5% սահմանում, ինչպես և 2012-ին:
Սակայն կանխատեսումները վերանայվում են ամեն եռամսյակում և Ռազլոգը չբացառեց, որ կանխատեսումը կարող է վերանայվել:
Ըստ փորձագետի, ՀՀ կառավարությունը կշարունակի զուսպ քաղաքականությունը ծախսերի առումով, գնաճը կլինի ԿԲ հսկողության տակ, ինչն առավել մեծ վստահություն կառաջացնի առևտրային բանկերի ու ընկերությունների մոտ:

1 Февраль 2013 - 11:39 AMT
Несмотря на то, что назрела опасность того, что президентские выборы в Армении могут быть отложены на определенный срок (изначальный 18 февраля) из-за нападения на одного из кандидатов Паруйра Айрикяна, тем не менее, комбанки страны не намерены откладывать реализацию своих программ ни до выборов, ни после них. Председатель Союза банков Армении (СБА) Ашот Осипян считает «большой удачей», что деятельность комбанков Армении не зависит от протекающих в стране политических процессов.
Однако в период выборов – президентских или парламентских, бизнес-сообщество сталкивается фактором неопределенности. В период президентских выборов многие компании занимают «выжидающую» позицию, чтобы понять, какой политики будут придерживаться новые власти. Такое мнение в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net высказал глава Ереванского офиса Европейского банка реконструкции и развития (EBRD) Валериу Разлог.
По его мнению, это, безусловно, сказывается на бизнес-климат, в плане объемов инвестиций. «Мы ожидаем, что экономическая активность повыситься только после окончания выборов», – сказал он.
Таким образом, уже к середине текущего года можно будет наблюдать, что компании будут инвестировать, а банки активно кредитовать.
Тем не менее, EBRD дает консервативные прогнозы по экономике Армении: рост ВВП в пределах 4%. В госбюджете Армении на 2013 год заложена цифра в 6,2%, а показатель 12-месячной инфляции, как и в 2012 году, прогнозируется в пределах 4±1,5%.
Однако прогнозы пересматриваются каждый квартал, поэтому Валериу Разлог не исключил пересмотра прогнозов в сторону повышения, но сейчас пока сложно что-то предугадать.
По мнению эксперта, правительство Армении будет продолжать проводить сдержанную политику по линии расходов, инфляции будет находиться под контролем Центробанка страны, что приведет к большей уверенности и у комбанков и у компаний.