2 Փետրվար 2013 - 11:46 AMT
«ԷկոԼուր» ՀԿ-ն հրապարակել է երկու փաստաթուղթ, որոնք վերաբերում են հայ-իրանական համագործակցությանը Սյունիքի մարզի արոտավայրերն Իրանի նահանգ Արևելյան Ադրբեջանին (Արևելյան Ատրպատական) վարձով տալուն:
Առաջին փաստաթուղթը կոչվում է «Փոխըմբռնման հուշագիր ՀՀ Սյունիքի մարզի և ԻԻՀ Արևելյան Ատրպատականի նահանգի միջև»: Այն ստորագրված է Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի և ԻԻՀ Արևելյան Ատրպատականի նահանգապետ Ալիռեզա Բեյգի միջև: Այն կնքվել է Գորիս քաղաքում 10.07.2012թ.-ին, կազմված է 13 կետից:
3-րդ կետում ասված է. «Իրանական կողմը իր պատրաստակամությունը հայտնեց արոտավայրերից և գյուղատնտեսական հողատարածքներից օգտվելու մասին: Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, որպեսզի հայկական կողմը տարածքների տրամադրման պայմանները, ինչպես նաև ըստ տարածքների գոյություն ունեցող արոտավայրերի և գյուղատնտեսության հողատարածքների մասին տեղեկություններ փոխանցի իրանական կողմին»:
Ապա 11-րդ կետում ասված է. «Հայկական կողմի առաջարկով իրանական կողմը պատրաստակամություն հայտնեց ՀՀ Սյունիքի մարզում սպանդանոցի (Գորիսի տարածաշրջանում) և համակցված կետերի արտադրամասի (Սիսիանի տարածաշրջանում) համատեղ ձեռնարկություններ հիմնելու վերաբերյալ նախագիծը ներկայացնել իրանական կողմի ներդրողների քննարկմանը և հայկական կողմին ներկայացնել համապատասխան տեղեկատվություն»:
Երկրորդ փաստաթուղթը ստորագրված է 2013թ. հունվարի 15-ին հայկական պատվիրակության ԻԻՀ Արևելյան Ատրպատականի նահանգ կատարած այցի ընթացքում: Փաստաթուղթն արդեն ստույգ է և կոչվում է «Համաձայնագիր»:
«Ի հետևումն նախկինում Սյունիք մարզի և Իրանի Արևելյան Ատրպատական նահանգի մարզպետների միջև տեղի ունեցած համաձայնությունների և համաձայն 15 հունվար 2013 թվին Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի պատվիրակության ներկայությամբ Արևելյան Ատրպատական նահանգի գյուղատնտեսական կազմակերպության կենտրոնատեղիում տեղի ունեցած ժողովին՝ գյուղատնտեսական բաժնի ներկայացուցիչները իրենց պատրաստակամությունը հայտնեցին Սյունիք մարզ փոխադրելու անասուններ և արոտացնելու հետևյալ պայմաններով. Իրանական կողմը իր պատրաստակամությունն է հայտնել անասուններ փոխադրել Սյունիք մարզ և արոտացնել, և իր պետք եղած արոտավայրը ամենապակաս 50 000 հեկտար է: Հայաստանի կողմի առաջարկության համար արոտավայրերը այցելելու համար իրանական կողմի համաձայնությամբ այցելության ժամանակը նշանակվեց առաջիկա գարնանը:
Չնայած, որ ՀՀ իշխանություննրը, Սյունիքի մարզպետարանը դեռևս լռում են կատարվածի մասին, Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությունը ահազանգում է՝ նման համագործակցությունը վտանգում է ազգային և բնապահպանական անվտանգությունը: Երիտասարդ ակտիվիստ Վազգեն Գալստյանը հայտնեց, որ 2013թ. հունվարի 18-ին բաց նամակ է ուղարկվել ԱԱԽ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանին, սակայն դեռ պատասխան չի ստացել: Ակտիվիստները մտադիր են տեղեկությունները տարածել Սյունիքի բնակիչների շրջանում, որոնք դեռ չգիտեն, թե ինչ է նրանց սպասում:
Իր հերթին իրանահայ ակտիվիստ Սարմեն Շահիջանյանը հայտնեց, որ Իրանը անապատային երկիր է, որտեղ արոտավայրերի անարդյունավետ օգտագործման հետևանքով դրանց մեծ պակաս է առաջացել: «Մի՞թե մենք պետք է թույլ տանք, որ այդ մարդիկ գան ու մեր արտովայրերն էլ վնասեն»,-ասել է նա: Բացի այդ, նրան մտահոգում է նաև այն փաստը, որ ներմուծվող ոչխարների հետ Հայաստանում կարող են տարածվել վարակիչ հիվանդություններ, որոնք փոխանցվում են տիզի միջոցով, ինչպես նաև չի բացառել, որ ոչխարների օրգանիզմում կարող են նաև թմրանյութեր թաքցնել:

Информационная общественная организация «ЭкоЛур» опубликовала документы, касающиеся сдачи в аренду Ирану земель Сюникской области Армении в рамках армяно-иранского сотрудничества. Первый документ является «Меморандумом между Сюникской областью Армении и Восточным Азербайджаном», который был заключен в г. Горис в 10 июля 2012 года, состоит он из 13 пунктов. Согласно 3-ему пункту, «иранская сторона высказала готовность использовать пастбища и земли сельского назначения». Была достигнута договоренность, чтобы армянская стороны предоставила информацию иранской стороне об этих землях. Одновременно в 11 пункте этого Меморандума говорится, что по предложению армянкой стороны иранская стороны высказала готовность подготовить проект по созданию совместных предприятий – бойни в Гориском районе и производственного цеха в Сисианском районе, и представить его иранским инвесторам на обсуждение, после чего представить результаты армянской стороне.
Второй документ является соглашением, подписанным на встрече губернатора Сюникской области Армении Сурена Хачатряна и членов армянской делегации с иранскими чиновниками – представителями сельскохозяйственного отдела провинции Восточный Азербайджан 15 января 2013 года.
В раках подписанного документа, иранская сторона высказала готовность переправить и пасти в Сюникской области Армении скот в 50 000 голов (предположительно овец) на первом этапе, а на втором еще столько же, на территории в 50 000 га, которые будут предоставлены в аренду на 5 лет с возможной пролонгацией на 10 лет. Помимо этого, для людей, которые будут заниматься переправкой и проживанием на этих территорий, будет предоставлено 2000 га. А для уточнения деталей реализации подписанного соглашения ожидается визит иранской стороны весной текущего года. Армянская сторона установила оплату аренды земель для Ирана до 25 долларов за 1 га, с возможностью дальнейшего повышения стоимости аренды
Надо отметить, что 50 000 га составляет порядка 11% территорий Сюника, где в год поголовье овец составляет всего 10 000, при этом Армения в год экспортирует порядка 40 000 овец.
Несмотря на то, что власти Армении, в том числе и областная администрация Сюника, пока умалчивают о происходящем, гражданское общество подняло тревогу: такое сотрудничество несет в себе как национальную, так и экологическую безопасность, в частности, деградацию земель.
Молодой активист Вазген Галстян сообщил, что открытое письмо было направлено главе Совета национальной безопасности Артуру Багдасаряну 18 января 2013 года, однако до сих пор нет никакого ответа. Активисты намерены распространить эту информацию среди сельчан Сюника, которые до сих пор не знают, что их ждет.
Со своей стороны иранский армянин, ветеринар Сармен Шагиджанян сообщил, что Иран является засушливой страной, где в результате неэффективного управления пастбищами возникла огромная проблема с их нехваткой. «Неужели мы должны допустить приход людей, которые в своей стране испортили пастбища», – сказал он. Помимо этого, ветеринар беспокоит и тот факт, что вместе с импортируемыми овцами в Армению могут попасть инфекции, переносимые клещами, а также не исключил возможность переправки наркотиков в организме овец.