Սամցխե Ջավախքը ազատ տնտեսական գոտի հայտարարելու գաղափարը Վրաստանի դեմ ուղղված Ռուսաստանի ծրագրի մի մասն է: Այդ մասին հայտարարել է Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին՝ մեկնաբանելով Ռուսաստանի ջավախահայերի տարածած հայտարարությունը հայաբնակ Ջավախքը ազատ տնտեսական գոտի հայտարարելու անհրաժեշտության մասին:
«Աբաշիձեն Աջարիայում վաղուց էր շահարկում այդ թեման: Աննկատ անջատողական նոր գաղափար են ներմուծում Վրաստան: Ամեն ինչ փոխկապակցված է: Աբխազիայի երկաթուղու բացումը, ինչն այսօրվա դրությամբ հակասում է Վրաստանի շահերին: Երկրորդը, երբ Չախալյանին ազատ արձակեցին բանտից, և նա հիման այնքան է լկտիացել, որ ամեն օր հայտարարություններ է անում: Գրոհ է սկսվել Վրաստանի կենտրոնական իշխանության դեմ, հիմա էլ այսպես կոչված ազատ տնտեսական գոտու թեման: Նրանք ցանկանում են ամեն գնով ինչ-որ ցուցադրական միավոր ստեղծել Ջավախքում և այդ ազատ տնտեսական գոտու գաղափարն է միասնական վարչական միավոր ստեղծել, իսկ երբ այն ստեղծված կլինի, պահանջել նրա ինքնավարությունն ու անկախությունը Վրաստանից:
Մենք ցանկանում ենք, որ ամբողջ Վրաստանը զարգանա, ոչ թե որ ասեն, թե այժմ մենք 9-րդ տեղում ենք ու դա էլ կորցնում ենք: Հակառակը, այդ վարկանիշերում Վրաստանը պետք է առաջ անցնի ու ամենուր պետք է լինեն համապատասխան տնտեսական պայմաններ, սակայն մենք մտնում ենք այս բանավեճի մեջ ազատ տնտեսական գոտու մասին և տեսեք, թե ով է դրա մասին խոսում: Այդ մասին խսում է ոչ թե Հայաստանի կառավարությունը, ոչ թե այնտեղի հայերը, ոչ թե տեղաբնակները, որոնց համար մենք ՀԷԿ ենք կառուցել, Ախալցխայում մեծ զբոսաշրջային կենտրոն ենք կառուցել, հսկայական երկաթուղի ենք կառուցում, այլ ճանապարհներ ենք կառուցել, և նրանք տեսնում են զարգացման շահավետությունը: Այդ մասին խոսում է Ռուսաստանի այսպես կոչված ջավախահայերի համայնքը: Դա նշանակում է, որ նախաձեռնությունը բխում է Ռուսաստանից: Դա հենց այն է, ինչի մասին մենք ասել ենք, դա մեկ ծրագրի մաս է: Վրաստանի կառավարությունը պետք է ամեն ինչ անի թույլ չտալու համար դա: Դա հասարակ հարց չէ: Մենք արդեն անցել ենք դա նախորդ տարիներին»,-ասել է Սահակաշվիլին, գրում է «Գրուզիա օնլայնը»:

Идея объявления Самцхе-Джавахети свободной экономической зоной является частью плана России против Грузии. Об этом заявил президент Грузии Михаил Саакашвили, комментируя распространенной Джавахской диаспорой России заявление о необходимости объявления армянонаселенного региона Самцхе-Джавахети свободной экономической зоной.
"В Аджарии Аслан Абашидзе давно этой темой спекулировал. Новую идею сепаратизма внедряют нам незаметно. Все взаимосвязано. Открытие железной дороги из Абхазии, через Грузию в Армению, что на сегодняшнем этапе основательно противоречит интересам Грузии. Второе, это когда выпустили Чахаляна из тюрьмы, и он сейчас настолько обнаглел, что делает заявления ежедневно. Началась организация и атака на центральную власть Грузии, и сейчас эта тема о т.н. свободной экономической зоне. Они хотят любой ценой создать какую-то демонстрационную единицу в Джавахети и идея этой свободной экономической зоны состоит в том, чтобы создать единую административную единицу, и когда она будет создана, потребовать для нее автономии и независимости от Грузии.
Мы хотим, чтобы развивалась вся Грузия, а не чтобы говорили, что сейчас находимся на девятом месте и это тоже теряем. Наоборот, в этих рейтингах Грузия должна продвигаться вперед и везде должны быть соответствующие экономические условия, но как только мы входим в эту дискуссию, чтобы была создана административная единица в виде свободной зоны.. и смотрите, кто об этом говорит. Об этом говорит не правительство Армении и тамошние армяне, об этом говорит массово не местная общественность, которым мы построили ГЭС, в Ахалцихе построили большой туристический центр, строим огромную железную дорогу, построили дороги и они увидели выгоду от развития. Об этом говорит т.н. армянская диаспора России. Это означает, что инициатива идет из России. Это именно то, о чем мы говорили, что это часть одного плана. Правительство Грузии должно сделать все, чтобы не допустить этого. Это не простой вопрос. Мы это уже проходили в прошлые годы", – заявил Саакашвили, пишет Грузия on-line.