4 Փետրվար 2013 - 09:05 AMT
2012 թվականի ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են շուրջ 939.4 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը` 951.7 մլրդ դրամ, որոնք համապատասխանաբար 100.3%-ով և 97.1%-ով ապահովել են տարեկան ճշտված ծրագրի կատարումը: Ինչպես փետրվարի 4-ին լրագրողներին հայտնեց ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար, գլխավոր գանձապետ Ատոմ Ջանջուղազյանը, նախորդ տարվա համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 10.8%-ով կամ շուրջ 91.3 մլրդ դրամով:
Ըստ նրա, ծախսերը հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել են 951,7 մլրդ դրամ` 97,1%-ով ապահովելով տարեկան ծրագրի կատարումը: ՀՀ 2012 թվականի պետական բյուջեի ծախսերը նախորդ տարվա համեմատ աճել են 4%-ով կամ 37 մլրդ դրամով: Բանախոսը ուշադրությունը հրավիրել է այն փաստի վրա, որ պետական բյուջեի եկամուտների 93.5%-ը ձևավորվել է հարկային եկամուտների, պետական տուրքերի և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների, 5.2%-ը` այլ եկամուտների, 1.3%-ը` պաշտոնական դրամաշնորհների հաշվին:
2012 թվականի ընթացքում ՀՀ պետական բյուջե են մուտքագրվել շուրջ 878.4 մլրդ դրամ հարկային եկամուտներ, պետական տուրքեր և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարներ, որոնք ապահովել են տարեկան ծրագրի 100% կատարողական: Ջանջուղազյանը հավելեց նաև, որ 2011 թվականի համեմատ նշված եկամուտներն աճել են 13%-ով կամ շուրջ 101 մլրդ դրամով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է ավելացված արժեքի հարկի, շահութահարկի, բնապահպանական ու բնօգտագործման վճարների, եկամտահարկի և ակցիզային հարկի գծով ստացված մուտքերի աճով: 2013թ. կառավարությունը կրկին մտադիր է ավելացնել հարկերի հավաքագրման մակարդակը՝ մոտ 115 մլն դրամով:
Փոխնախարարը նշել է, որ 2012 թվականին ՀՀ պետական բյուջեն (առանց արտաքին աղբյուրներից ֆինանսավորվող նպատակային ծրագրերի շրջանակներում ստացված վարկային միջոցների) կատարվել է 12.3 մլրդ դրամ պակասուրդով` տարեկան ծրագրով նախատեսված 43.2 մլրդ դրամի և նախորդ տարվա 66.7 մլրդ դրամ փաստացի ցուցանիշի դիմաց:
Պետական բյուջեի պակասուրդի ներքին աղբյուրները կազմել են 8.6 մլրդ դրամ, արտաքին աղբյուրները` շուրջ 3.8 մլրդ դրամ:

Согласно оперативным данным, доходы государственного бюджета Армении по итогам 2012 года составили 939,4 млрд драмов, обеспечив выполнение правительственной уточненной годовой программы на 100,3%. Как сообщил на брифинге 4 февраля в Ереване замминистра финансов Армении, главный казначей Атом Джанджугазян, рост доходов в 2012 году по сравнению с 2011 годом составил 10,8% или 91,3 млрд драмов.
При этом, по его словам, расходы госбюджета Армении по итогам 2012 года составили 951,7 млрд драмов, обеспечив выполнение правительственной уточненной годовой программы на 97,1%. Показатель расходов госбюджета Армении за 2012 год на 4% или 37 млрд драмов больше показателя 2011 года.
Представляя показатели выполнения госбюджета страны, главный казначей страны обратил внимание на то, что большая часть доходов – 93,5%, была обеспечена за счет налоговых поступлений, госпошлин, а также выплат обязательного соцстрахования, 5,2% – из других доходов, и еще 1,3% – за счет официальных грантов. «В 2012 году в госбюджет Армении поступило 878,4 млрд драмов налогов, которые обеспечили выполнение программы на 100%» – подчеркнул он. В связи с этим Атом Джанджугазян добавил, эти доходы по сравнению с 2011 годом увеличились ан 101 млрд. драмов или 13%, что, в основном, было достигнуто за счет высокого показателя сбора НДС, поскольку на этот налог пришлось порядка 50%. Надо отметить, что в 2013 году правительство Армении также планируется собрать больше налогов – на порядка 115 млрд драмов.
Говоря о дефиците госбюджет, замминистра сообщил, что 2012 год Армения закрыла с дефицитом в 12,3 млрд драмов (без кредитов, полученных из внешних источников для финансирования целевых программ) против запланированных 43,2 млрд драмов. Причем, внутреннее финансирование дефицита составило – 8,6 млрд драмов, а внешнее – 3,8 млрд. драмов.