5 Փետրվար 2013 - 09:49 AMT
«ՓՄՁ ներդրումներ» ունիվերսալ վարկային կազմակերպությունն ամփոփել է 2012թ. աշխատանքը: Ինչպես փետրվարի 5-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՈւՎԿ գործադիր տնօրեն Արթուր Բադալյանը, անցած տարում կազմակերպությունը 6,5 մլրդ դրամի 100 վարկ է տրամադրել: Վարկային պորտֆելի մնացորդը 2012թ. դեկտեմբերի տվյալներով կազմել է 5 մլրդ դրամ:
Կազմակերպության գործունեության արդյունքում մոտ 250 նոր աշխատատեղ է ստեղծվել, որոնք կավելանան ևս 100-ով բոլոր ֆինանսավորվող ծրագրերի իրագործման արդյունքում:
Անդրադառնալով 2013թ. ծրագրերին՝ Արթուր Բադալյանը նշել է, որ ՈւՎԿ-ն կշարունակի վարկային ծրագրերի իրագործումը և ֆինանսավորման նոր գործիքներ կառաջարկի ՓՄՁ-ներին: Նա հավելել է նաև, որ «ՓՄՁ ներդրումներ» կազմակերպությունը մտադիր է 3 մլրդ դրամի վարկեր տրամադրել 2013թ.:
Ինչպես նշել է Բադալյանը, վարկերը տրվում են ազգային արժույթով՝ հայկական դրամով, ինչը թույլ է տալիս նվազեցնել արժութային ռիսկերը արտադրողների համար: Վարկերը տրամադրվում են 5 տարի ժամկետով, 2-ամյա արտոնյալ շրջանով և 1 տոկոս տարեկան տոկոսադրույքով:
«ՓՄՁ ներդրումներ» ՈւՎԿ-ն ստեղծվել է Հայաստանում 2009թ. օգոստոսի 7-ին: Ըստ կառավարության տնտեսաության վարկավորման վերաբերյալ որոշման, ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը «ՓՄՁ ներդրումներ» ՈւՎԿ-ին տրամադրել է 6,4 մլրդ դրամ վարկ ռուսական կայունացման վարկի շրջանակներում:

5 Февраль 2013 - 09:42 AMT
Универсальная кредитная организация «МСБ Инвестиции» подвела итоги работы за 2012 год. Как сообщил 5 февраля на пресс-конференции в Ереване исполнительный директор УКО «МСБ Инвестиции» Артур Бадалян, за ушедший год организация выдала 100 кредитов на общую сумму в 6,4 млрд драмов. Остаток кредитного портфеля УКО по состоянию на конец декабря 2012 года составил 5 млрд драмов.
В результате кредитной деятельности УКО было создано порядка 250 новых рабочих мест, по итогам реализации всех профинансированных программ это число возрастет еще на 100 новых рабочих мест.
Говоря о планах на 2013 год, Артур Бадалян отметил, что УКО будет продолжать реализовывать кредитные программы и предлагать новые инструменты финансирования для МСБ. В связи с этим он добавил, что организация «МСБ Инвестиции» намерена в 2013 году предоставить кредиты МСБ на сумму в 3 млрд драмов.
Как подчеркнул Артур Бадалян, кредиты выдаются в национальной валюте – армянском драме, что позволяет снизить валютные риски у производителей, сроком на 5 лет, с 2-летним льготным периодом и эффективной годовой ставкой в 11%.
УКО «Инвестиции МСБ» была создана в Армении 7 августа 2009 года. В соответствии с правительственным решением о кредитовании экономики, универсальной кредитной организации «Инвестиции МСБ» Министерством финансов Армении предоставлен кредит в размере 6,4 млрд. драмов в рамка российского стабкредита.